Nakłady brutto na środki trwałe zwiększą się o 0,2% r/r w 2024 r., o 7,7% w 2025 r. oraz o 4% w 2026 r. (po wzroście o 13,1% r/r w ub.r.), wynika z listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).
„W bieżącej projekcji zakłada się, że w 2025 r. nastąpi wyraźna odbudowa popytu inwestycyjnego, po okresie jego stagnacji w 2024 r. Scenariusz ten znajduje potwierdzenie w deklaracjach przedsiębiorstw o planowanym wzroście w perspektywie roku skali inwestycji przy stabilizacji tego wskaźnika w horyzoncie kwartału (Szybki Monitoring NBP). Do wzrostu aktywności inwestycyjnej w 2025 r. przyczyni się zwiększona absorpcja funduszy unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy. W części wyższe wykorzystanie środków z UE ma finansować odbudowę infrastruktury i zabudowań na terenach dotkniętych powodzią” – czytamy w „Raporcie o inflacji”.
W całym horyzoncie projekcji poziom inwestycji sektora finansów publicznych będą podwyższać wysokie wydatki na zakupy sprzętu wojskowego, zaznaczono także.
„Odbudowie nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw sprzyja natomiast konieczność zwiększenia zasobu kapitału wytwórczego, wynikająca z obniżonej w trakcie pandemii stopy inwestycji, niski stopień automatyzacji i robotyzacji polskiego przemysłu oraz rosnące koszty pracy. Z drugiej strony negatywnie na popyt inwestycyjny sektora prywatnego będą wpływać coraz silniej materializujące się w horyzoncie projekcji skutki podwyższonych stóp procentowych NBP. W konsekwencji w 2026 r., gdy spowolni tempo wzrostu napływu funduszy unijnych, dynamika nakładów brutto na środki trwałe obniży się” – czytamy dalej w raporcie.
Według projekcji nakłady brutto na środki trwałe spadną o 0,4% w III kw. r. i o 3,4% w IV kw. 2024 r., po czym będą rosły odpowiednio o: 6% w I kw., 6,9% w II kw., 10,3% w III kw. i o 7,7% w IV kw. 2025 r. W kolejnym roku oczekiwany jest ich wzrost o 7,4% w I kw., 5,9% w II kw. i o 5,7% w III kw., a następnie spadek o 2,6% w IV kw.
Projekcja listopadowa z modelu NECMOD obejmuje okres od IV kw. 2024 r. do IV kw. 2026 r. – punktem startowym projekcji jest III kw. 2024 r. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, w tym stopie referencyjnej równej 5,75%, z uwzględnieniem danych dostępnych do 22 października 2024 r. (cut-off date), wskazał bank centralny.
Źródło: ISBnews