Podczas październikowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) niektórzy członkowie Rady wyrażali opinię, że na bieżącym posiedzeniu właściwe byłoby utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, wynika z „minutes” z tego posiedzenia. W październiku RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb.
„Niektórzy członkowie Rady wyrażali opinię, że biorąc pod uwagę niepewność dotyczącą oczekiwanego ożywienia gospodarczego i tempa dalszego spadku inflacji, na bieżącym posiedzeniu właściwe byłoby utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie” – czytamy w „minutes”.
„Biorąc pod uwagę napływające dane miesięczne, członkowie Rady argumentowali, że w III kw. 2023 r. roczna dynamika PKB prawdopodobnie nieco wzrosła, choć pozostała niska. Prawdopodobnie ponownie obniżyła się konsumpcja w ujęciu rocznym, podobnie jak eksport i import. Dynamika aktywności w III kw. była również najprawdopodobniej niższa niż przewidywano w projekcji lipcowej oraz wyraźnie niższa od potencjalnego tempa wzrostu. W efekcie napływające dane wskazywały na pogłębienie ujemnej luki popytowej i utrzymywanie się niskiej presji popytowej w polskiej gospodarce” – czytamy dalej.
Oceniano, że choć dynamika aktywności pozostaje niska, to w kolejnych kwartałach będzie ona rosła. Niektórzy członkowie Rady wyrażali w tym kontekście opinię, że dane o sprzedaży detalicznej mogą świadczyć o ożywieniu konsumpcji, podał też bank centralny.
RPP obniżyła w październiku stopy procentowe o 25 pb – w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%, zgodnie z konsensusem oczekiwań rynkowych. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp – o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej. Natomiast w listopadzie utrzymała stopy na niezmienionym poziomie.
Źródło: ISBnews