Większe wydatki na 2025 r. z wyprzedzeniem planuje 47,5% Polaków wobec 51,7% rok wcześniej, wynika z Barometru Providenta. W nowym roku niemal 51% Polaków zamierza częściej oszczędzać, w tym 85,1% najmłodszych badanych.
Według badania 45,1% osób sięgnie do oszczędności, by sfinansować największe z czekających ich wydatków, a korzystanie z oszczędności to najczęściej wskazywana metoda finansowania, dominująca w odpowiedziach każdej grupy wiekowej, zwłaszcza w wieku 18-24 lat (57,7%) oraz seniorów (56,2%). Prawie co czwarty (24,3%) ankietowany sfinansuje wydatki z bieżących dochodów, 8,4% weźmie kredyt lub pożyczkę w banku, 7,4% zamierza dokonać zakupu na raty, a 3,3% rozważy pożyczkę w firmie pożyczkowej. Z kolei 0,7% myśli o skorzystaniu z usługi płatności odroczonej (tzw. BNPL – kup teraz, zapłać później).
„Jak wynika z pierwszego opublikowanego w tym roku Barometru Providenta, niemal połowa Polaków z wyprzedzeniem zastanawia się, jakie największe wydatki czekają ich w 2025 roku. Są to zwłaszcza osoby w wieku 25-34 lat – aż 60,2% z nich przemyślało już główne pozycje przyszłorocznego budżetu. Najpopularniejszym wydatkiem uwzględnianym w budżetach na przyszły rok nie są już, jak w 2024, wyjazdy wakacyjne, lecz codzienne wydatki: rachunki i zakupy. Wskazał tak co trzeci badany. Na drugim miejscu znalazł się remont mieszkania lub domu, który wymieniło 29,8% ankietowanych. Wyjazdy wakacyjne, wskazane przez 29,7% osób, znalazły się dopiero na trzecim miejscu zestawienia” – powiedziała rzeczniczka prasowa Provident Polska Karolina Łuczak, cytowana w komunikacie.
„W nadchodzący rok Polacy spoglądają dość sceptycznie. Według Barometru Providenta ponad połowa ankietowanych nie przewiduje poprawy swojej sytuacji materialnej w 2025 r. Na lepszą sytuację finansowej liczy 30,7% osób, podczas gdy w zeszłorocznej edycji badania odsetek ten wyniósł 42%. Optymizmem częściej odznaczają się najmłodsi ankietowani – aż 56,3% z nich oczekuje powiększenia się kwoty na ich koncie – a także mężczyźni, którzy w 34,1% pozytywnie oceniają swoje przyszłe finanse w porównaniu do 27,5% kobiet. Bez wątpienia da się zauważyć, że przewidywania na temat sytuacji materialnej w przyszłym roku motywują Polaków do planowania i ograniczania wydatków” – dodała.
Co trzecia osoba w wieku od 18 do 24 lat spodziewa się wydatków związanych z zakupem samochodu, a badani z grupy 54-64 lata częściej od pozostałych przygotowują się do pokrycia kosztów remontu domu lub mieszkania.
Wśród planów finansowych, które Polacy zamierzają wdrożyć w 2025 r., to ograniczenie zbędnych wydatków jest najpopularniejsze – deklaruje tak 47,1% badanych, ok. 2 pkt proc. więcej r/r. Natomiast 29,6% respondentów za cel stawia sobie dokładne planowanie budżetu domowego, a 21,6% chce skupić się na utrzymaniu obecnej sytuacji finansowej. Dodatkowego źródła dochodu chce poszukać 18% badanych, 17,5% osób zamierza skoncentrować się na spłacie zadłużenia i zobowiązań, zaś 17% zdecyduje się na częstsze zakupy na wyprzedażach, podano także.
„Oszczędzanie wiąże się z wyrzeczeniami – dlatego Polacy planują ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z niektórych ze swoich wydatków. W tej sytuacji zdecydowanie najczęściej, bo aż w 42,4%, wskazują na jedzenie na mieście oraz na dowóz. Z tej przyjemności rzadziej gotowe są zrezygnować kobiety (39% vs. 46% mężczyzn). Natomiast aż 30,2% wszystkich respondentów zamierza ograniczyć codzienne wydatki np. zakupy spożywcze” – powiedziała też rzeczniczka Providenta.
Według tegorocznego Barometru Providenta 28,7% deklaruje oszczędności w domu (rachunku, woda, prąd i gaz), 28,6% ograniczy wydatki na rozrywkę i kulturę, w tym także serwisy streamingowe, a 28,1% na odzież i obuwie. Niewiele mniej (26,9%) zmniejszy budżety na wyjazdy i podróże urlopowe. Niemal co piąta osoba zrezygnuje z karnetu na siłownię lub z zajęć sportowych.
Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1000 dorosłych Polaków, w grudniu 2024 r.
Źródło: ISBnews