Nieprzekazanie środków z Krajowego Planu Odbudowy któremukolwiek z państw Unii Europejskiej rozbiłoby cały system finansowania tych środków, uważa wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. W jego ocenie, wynegocjowane w ramach Rady Europejskiej środki trafią do Polski, a polski rząd nie wykonał żadnego kroku, który wskazywałby, że z nich rezygnuje.
„Muszę zapewnić, że te środki trafią do Polski. My nie zrobiliśmy żadnego kroku, który wskazywałby na to, że z nich rezygnujemy czy ich nie będzie” – powiedział Buda, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.
Podkreślił, że rząd przygotowuje się do wdrożenia Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
„Nie ma możliwości […] przede wszystkim prawnej, żeby jakiemukolwiek krajowi członkowskiemu środków nie przekazać, ponieważ to rozbija całe domino finansowania tych środków, które ostatecznie musiałyby być pokryte z wyższej składki” – podkreślił wiceminister.
Z jego wypowiedzi wynika, że nieprzekazanie środków Polsce wiązałoby się z koniecznością ich nowej dystrybucji.
„Ta decyzja Rady ona opiera się o podwyższoną składkę albo dodatkowe zasoby własne, w związku z tym nie może być mowy o zwiększonej składce w sytuacji, gdy któryś z krajów członkowskich nie partycypuje w tym funduszu. Więc wszyscy mają świadomość, że to jest domino, które by się posypało w sytuacji, w której by któryś z krajów tego funduszu nie otrzymał” – zaznaczył.
Podkreślił, że sprawdzanie systemu wdrażania, audyt jednostek, które będą ten system wdrażały odbywa się zgodnie z harmonogramem.
Zapewnił, że rząd ma „pewien plan B”, a inwestycje zaplanowane na 2022 r. zostaną uruchomione niezależnie tego kiedy Polska otrzyma środki w ramach KPO.
Polski KPO został przedstawiony KE na początku maja. Termin jego zatwierdzenia przez Komisję Europejską mijał – jak poinformował wiceminister – 3 sierpnia 2021 r. Dotychczas plan nie został zatwierdzony.
Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.
Źródło: ISBnews