Obniżki stóp procentowych nastąpią „być może” w IV kw. br., jeśli Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie miała pewność, że inflacja „została opanowana” i zmierza do celu inflacyjnego w średnim terminie, uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Gabriela Masłowska. Oceniła, że obecnie jest zbyt wcześnie, aby dyskutować o obniżkach stóp.
„Proces obniżania inflacji będzie postępował i być może w ostatnim kwartale tego roku możliwe będą obniżki stóp, które ulżą zadłużonym kredytobiorcom oraz będą wspierać wzrost gospodarczy. Będzie to jednak możliwe dopiero, gdy będziemy mieli pewność, że inflacja została opanowana i spada w kierunku celu inflacyjnego NBP” – powiedziała Masłowska z rozmowie z Gazetą Pomorską.
Wskazała, że w nadchodzących miesiącach i kwartałach proces spadku inflacji, w tym bazowej, będzie kontynuowany.
Oceniła, że obecnie zmniejszony popyt konsumpcyjny utrudnia przerzucanie kosztów na konsumentów i podnoszenie marż przez producentów, co będzie osłabiać presję inflacyjną.
„O ile w sektorze usług takie możliwości jeszcze istnieją, to spadek sprzedaży detalicznej wskutek niższych dochodów realnych sprzyjać będzie obniżaniu się marż przedsiębiorstw i dynamiki cen towarów przemysłowych w nadchodzących miesiącach” – powiedziała Masłowska.
Oceniając perspektywy polskiej gospodarki oceniła, że jej osłabienie jest obecnie przejściowe i realizuje się scenariusz „miękkiego lądowania, czyli stopniowego spadku inflacji w warunkach łagodnego i przejściowego osłabienia dynamiki PKB”.
„To najlepsza droga wyjścia polskiej gospodarki z okresu wysokiej inflacji” – zaznaczyła członkini RPP.
„Nieco słabsze dane dotyczące aktywności gospodarczej, w tym konsumpcji, są dobrą informacją z punktu widzenia obniżania się inflacji, bo niższy popyt oznacza, że presja na wzrost cen w gospodarce jest mniejsza. Jednocześnie spadkowi konsumpcji towarzyszył w I kwartale wzrost inwestycji, o 5,5% w ujęciu rocznym, które przyczyniają się do rozbudowy mocy wytwórczych polskiej gospodarki” – dodała Masłowska.
Podczas ostatniej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński ocenił, że jeśli inflacja będzie spadała szybko w dół zgodnie z projekcją Narodowego Banku Polskiego (NBP) i jeśli zejdzie poniżej 10% r/r, a dokumenty przygotowane przez analityków NBP pokażą pewność, że w następnych kwartałach inflacja także zdecydowanie będzie spadać, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1% do 6,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Inflacja konsumencka CPI wyniosła 13% w ujęciu rocznym w maju br. (wobec 14,7% r/r w kwietniu, 16,1% r/r w marcu i 18,4% r/r w lutym).
Źródło: ISBnews