Odmrażanie cen prądu i gazu doda do inflacji CPI około 1,4-1,5 pkt proc. w lipcu, ocenił ING Bank Śląski
„Nowa taryfa #URE na gaz bez zaskoczeń. Rachunki wzrosną 20%, zakładaliśmy że będzie to 15%. Zakładaliśmy, że odmrożenie cen gazu doda do CPI 0,4 pkt proc., a po ogłoszeniu taryfy będzie to 0,55 pkt proc. Czekamy na nową taryfę na prąd. Zakładamy, że łączny wpływ stopniowego odmrażania cen prądu i gazu doda w lipcu do inflacji CPI około 1,4-1,5 pkt proc. Pamiętajmy, że skok inflacji CPI z marcowego dołka na poziomie 2% r/r do ok. 4,7%/r w grudniu 2024 to nie tylko odmrażanie cen mediów. To także efekty statystyczne (porównujemy się do spadających cen w II poł. 2023), a także uporczywości inflacji bazowej (tej głównie krajowej), która nie chce spaść poniżej 3,5% pomimo recesji w konsumpcji trwającej prawie rok!” – czytamy w komentarzu ING BSK.
Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5% (przy wzroście cen usług – o 6,2% i towarów – o 1,2%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1% (w tym towarów i usług po 0,1%).
Konsensus rynkowy to inflacja CPI na poziomie 2,5% r/r w czerwcu br. Jak poinformowała wczoraj wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i pierwsza zastępczyni prezesa Marta Kightley, inflacja konsumencka CPI w czerwcu br. z dużym prawdopodobieństwem okaże się podobna do majowej, która wyniosła 2,5% r/r.
Źródło: ISBnews