Około 30% sektora bankowego wyraża zainteresowanie uczestnictwem w procesach odbudowy Ukrainy, z czego największy entuzjazm wykazują banki komercyjne, wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich (ZBP) we współpracy z przewodniczącym Rady ds. współpracy z Ukrainą, które objęło zarówno banki komercyjne, jak i spółdzielcze, łącznie reprezentujące prawie 70-proc. udział rynku bankowego wyrażonego aktywami.
Banki zamierzają oferować kredyty, uczestniczyć w konsorcjach finansowych, zapewniać obsługę rozliczeń oraz udzielać gwarancji bankowych.
„Moim celem jest zbudowanie koalicji nie tylko społecznej, ale i ekonomicznej na rzecz optymalnego udziału Polski w procesach odbudowy Ukrainy. Sektor bankowy jest niezmiernie ważnym elementem spójnego planu w tym zakresie. Banki znają rynek i są w stanie realnie ocenić gotowość przedsiębiorców i ryzyko inwestycyjne. Banki są też w stanie dostarczyć finansowania zarówno mniejszym podmiotom, ale i zbudować konsorcja międzynarodowe dla większych, bardziej skomplikowanych projektów. Uważam, że nasza zdolność do realnego udziału w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy w dużej mierze będzie zależała od przygotowania i woli udziału w nich właśnie naszego rynku finansowego” – powiedział przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą Paweł Kowal, cytowany w komunikacie.
Wskazywane w badaniu główne przeszkody w zaangażowaniu w Ukrainie to: wysokie ryzyko inwestycyjne, wynikające z toczącego się konfliktu zbrojnego, oraz niedostosowanie przepisów prawnych.
Banki liczą na uruchomienie programów podziału ryzyka, wsparcia finansowego dla klientów operujących na rynku ukraińskim oraz doradztwo w zakresie prawa ukraińskiego i międzynarodowych programów pomocowych, podano też w materiale.
Prezes ZBP Tadeusz Białek podkreślił, opierając się na badaniu przeprowadzonym przez izbę w sierpniu, że wiodące banki w Polsce, zarówno z polskim, jak i zagranicznym kapitałem, są zainteresowane odbudową Ukrainy. Natomiast dla większości z nich podstawowymi warunkami zaangażowania są bezpieczeństwo fizyczne i finansowe, baza kapitałowa i wiarygodność partnerów biznesowych po ukraińskiej stronie.
„Zaangażowanie polskiego sektora bankowego i jego klientów w odbudowę Ukrainy może być elementem wspierania długoterminowej stabilności gospodarczej naszego sąsiada po wojnie, ale wymaga dobrego przygotowania, tym bardziej, że o ten kapitał będą konkurować inne potrzeby gospodarcze naszego kraju. Potrzeba tu bliskiej współpracy między rządem, sektorem prywatnym i organizacjami międzynarodowymi. Trzeba skutecznie ocenić i zmitygować ryzyko finansowe, zmobilizować potrzebne środki i stworzyć dla naszych banków i ich klientów stabilne warunki do prowadzenia takiej aktywności. Związek Banków Polskich odpowiedział na zaproszenie władz i organizacji międzynarodowych i powołał już specjalny zespół w tej sprawie” – wskazał Białek.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 23 sierpnia – 5 września 2024 r. i obejmowało 19 pytań, w tym kwestie rekomendacji dotyczących wsparcia sektora bankowego w odbudowie Ukrainy.
Źródło: ISBnews