Około 60% obywateli Ukrainy chciało wrócić do kraju po zakończeniu wojny, a 22% nie wiedziało, czy i kiedy wróci, wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich.
„Wyniki badania pokazują, że w największych polskich miastach o numer PESEL starały się głównie kobiety (91%), osoby, które przybyły do Polski z niepełnoletnim dzieckiem (47%) i osoby z wykształceniem wyższym (45%)” – czytamy w raporcie „Nowy Dom czy chwilowy azyl? Sytuacja uchodźców z Ukrainy wnioskujących o numer PESEL w 12 największych polskich miastach pod koniec kwietnia 2022 r.”.
Z badania wynika, że 38% uchodźców z Ukrainy wnioskujących pod koniec kwietnia o nr PESEL po przybyciu do Polski zamieszkało u Polaków (z gospodarzami lub w ich mieszkaniu samodzielnie), 23% zamieszkało u znajomych lub rodziny z Ukrainy wcześniej przebywających w Polsce.
W raporcie wskazano, że głównym problemem podczas pobytu w Polsce poruszanym przez badanych była kwestia znalezienia mieszkania – 28% wskazań oraz potrzeba pomocy w znalezieniu pracy (27%).
Na koniec kwietnia br. w przypadku edukacji starsze dzieci korzystały głównie z nauki zdalnej w szkołach ukraińskich – 38% uczniów szkół podstawowych i 39% uczniów szkół ponadpodstawowych.
Raport przygotowany przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich zawiera wyniki badania przeprowadzonego wśród uchodźców z Ukrainy w miejskich punktach nadawania nr PESEL w 12 miastach UMP pod koniec kwietnia 2022 roku na próbie 3635 osób. W badaniu uchwycono ich charakterystykę, sytuację w Polsce, potrzeby, problemy i plany na przyszłość.
Źródło: ISBnews