Organizatorzy letniego wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży mogą zgłaszać zamiar organizowania turnusów wakacyjnych do bazy wypoczynku. Dotychczas dokonano ponad 1 tys. zgłoszeń dla blisko 25 tys. osób, poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) przygotowało specjalne wytyczne dla organizatorów.
„Od dłuższego już czasu zarówno biura turystyczne, organizacje turystyczne jak i organizacje harcerskie zgłaszały się do nas prosząc o to, aby stworzyć przepisy, które w trakcie epidemii pozwolą na organizację wypoczynku” – powiedział Piontkowski podczas briefingu.
Zaznaczył, że wypoczynek zorganizowany można już zgłaszać do tzw. bazy wypoczynku.
Poinformował, że pod względem formalnym kuratorzy oświaty sprawdzają, czy wszystko jest dobrze zorganizowane. Dotychczas dokonano 1068 zgłoszeń, 608 uzyskało akceptację kuratoriów.
„Już jest ponad 1 tys. zgłoszeń do tej bazy. Jest to zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich, ale mamy nadzieję, że w miarę upływu czasu liczba tych zorganizowanych kolonii , obozów będzie stopniowo wzrastała” – powiedział.
Przypomniał, że jak co roku organizatorzy mają obowiązki formalne, dotyczące zgłoszenia i przygotowania turnusu. W przypadku wypoczynku krajowego takiego zgłoszenia należy dokonać 21 dni wcześniej, a w przypadku półkolonii bądź wypoczynku zagranicznego – na 14 dni wcześniej.
„W tym roku mamy zdecydowanie mniejszą liczbę zgłoszeń, w nich jest mowa o niespełna 25 tys. dzieci. Dla porównania, żeby przypomnieć, w roku ubiegłym, gdy kończyły się wakacje wiedzieliśmy o wypoczynku zorganizowanym ponad 1,2 mln dzieci” – zaznaczył.
W tym roku na dofinansowanie wypoczynku zostanie przekazana kwota 28 mln zł .
Piontkowski poinformował, że MEN przygotował wytyczne zarówno dla rodziców, organizatorów, opiekunów oraz wypoczywających dzieci i młodzieży.
Zgodnie z tymi wytycznymi, wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.
Zaleca się, aby grupa uczestników wypoczynku liczyła do 12 osób (w przypadku dzieci do 10. roku życia) i do 14 osób (dzieci powyżej 10. roku życia).
W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.
Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.
Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł, podaje MEN.
Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry. Ma również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.
Z pomieszczenia do prowadzenia zajęć należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.
Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.
Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.
Źródło: ISBnews