Pakt migracyjny w kształcie, w jakim został przyjęty przez Radę UE daje Polsce możliwości unikania jakichkolwiek negatywnych konsekwencji; Polska nie będzie musiała przyjmować żadnych imigrantów, ze względu na przyjęcie setek tysięcy Ukraińców i dziesiątek tysięcy migrantów z Białorusi, poinformował premier Donald Tusk. Podkreślił, że przedstawiciele rządu głosowali przeciw temu paktowi.
„Pakt migracyjny przyjęty w tym kształcie jak dzisiaj daje Polsce możliwości unikania jakichkolwiek negatywnych konsekwencji paktu migracyjnego. Polska nie przyjmie z tego tytułu […] żadnych imigrantów, Polska przyjęła setki tysięcy migrantów. W związku z wojną rosyjsko-ukraińską mamy dziesiątki tysięcy migrantów także z Białorusi” – powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.
„Nie będziemy za nic płacić. […] Nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów z innych kierunków” – dodał.
W ocenie Tuska, „Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego”.
„Unia Europejska nie narzuci nam żadnych kwot migrantów, natomiast Polska będzie skutecznie egzekwowała wsparcie finansowe ze strony Unii w związku z tym, że stała się państwem goszczącym setki tysięcy migrantów, tak jak to obiecałem już wiele miesięcy temu” – powiedział premier.
Przypomniał, że pakt był negocjowany jeszcze za rządów Morawieckiego, natomiast rządowi koalicyjnemu PO-Trzecia Droga- Lewica udało się „uzyskać takie wpisy, które czynią ten pakt mniej groźnym”.
„My inaczej niż nasi poprzednicy – bez wojny z Unią Europejską, ale w twardym przejazdem ale w twardym dialogu, egzekwujemy wszystko to, co Polsce się należy” – podsumował Tusk.
Rada Unii Europejskiej przyjęła dziś reformę europejskiego systemu azylu i migracji, która ustanawia zbiór zasad zarządzania przyjazdami cudzoziemców i jednolite procedury, mające zapewnić podział obciążeń między państwami członkowskimi.
Założono minimalną liczbę przyjęcia imigrantów do UE na poziomie 30 tys. rocznie. Wkład państw członkowskich na ten cel ma wynosić 600 mln euro. Oznacza to, że za zaniechanie przyjęcia każdego imigranta z puli, wyznaczonej przez UE, należy wpłacić kontrybucję do budżetu Unii na poziomie 20 tys. euro.
Regulacja wprowadza obowiązkową solidarność w celu wsparcia państw członkowskich borykających się z silnym napływem migrantów. Wkłady państw członkowskich mogą obejmować relokację, wkłady finansowe lub alternatywne środki solidarności (np. zapewnienie funkcjonariuszy straży granicznej lub pomoc w rozmieszczeniu ośrodków recepcyjnych).
Źródło: ISBnews