Parlament Europejski przyjął rezolucję, wzywającą Komisję, do przedstawienia w terminie do 15 czerwca 2020 roku, wniosku w sprawie planu awaryjnego dotyczącego wieloletnich ram finansowych (WRF). Za rezolucją głosowało 616 eurodeputowanych, 29 było przeciwnych, a 46 wstrzymało się od głosu.
W przypadku, gdyby budżet nie został przyjęty w terminie, w niektórych przypadkach ramy finansowe zostałyby automatycznie przedłużone. Jednak brak nowej perspektywy finansowej (WRF) na 2021-2027 oznaczałby także, że wiele programów, związanych np. z polityką spójności, Erasmusem czy programami badawczymi, wygasłoby pod koniec 2020 roku, przypomina Parlament w komunikacie.
„Celem planu awaryjnego jest zapewnienie sieci bezpieczeństwa obywatelom, regionom, miastom, rolnikom, uniwersytetom i przedsiębiorstwom, korzystającym z programów UE, oraz wykluczenie wszelkiego ryzyka niekontrolowanego przerwania lub rozszerzenia obecnych ram finansowych i programów” – zaznacza PE.
Obecny wieloletni budżet UE kończy się 31 grudnia 2020 roku, UE potrzebuje nowego horyzontu planowania budżetowego na następne siedem lat. W maju 2018 roku Komisja przedstawiła plany dotyczące kolejnej perspektywy na lata 2021-2027. Niedawno KE ogłosiła, że w maju 2020 roku, przedstawi wnioski, uwzględniający skutki pandemii. Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w listopadzie 2018 roku, a następnie potwierdził je w październiku 2019 roku. Rada Europejska jeszcze nie uzgodniła stanowiska.
Źródło: ISBnews