Parlament Europejski przegłosował dwa nowe rozporządzenia dotyczące certyfikatów ułatwiających swobodne podróżowanie po państwach Unii od 1 lipca dla obywateli państw unijnych i państw trzecich, poinformował Parlament.
Rozporządzenie dotyczące unijnych certyfikatów COVID-19 dla obywateli Unii poparło 546 eurodeputowanych, 93 było przeciw, a 51 wstrzymało się od głosu. Natomiast za rozporządzeniem dot. certyfikatów COVID-19 dla obywateli państw trzecich opowiedziało się 553 europosłów, 91 było przeciw, a 46 wstrzymało się. Aby rozporządzenia weszły w życie muszą zostać przyjęte przez Radę i opublikowane w Dzienniku Urzędowym.
„Unijny certyfikat cyfrowy COVID będzie funkcjonował od 1 lipca i zapewni bezpieczne i skoordynowane podróżowanie tego lata. Zachęca się państwa UE do powstrzymania się od nakładania dalszych ograniczeń, chyba że są one absolutnie konieczne i proporcjonalne, uspokajający jest też fakt, że niektóre z państw już zaczęły wydawanie certyfikatu” – powiedział przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich Juan Fernando Lopez Aguilar (S&D, Hiszpania), cytowany w komunikacie.
Wszystkie państwa UE będą od 1 lipca honorować certyfikaty COVID-19, zawierające informację o szczepieniu, negatywnym wyniku testu lub przejściu COVID-19. Certyfikaty dla zaszczepionych będą ważne przez rok.
Certyfikaty mają być wydawane nieodpłatnie przez władze krajowe. Można je będzie otrzymać w formacie cyfrowym lub papierowym, w obu przypadkach z kodem QR. Certyfikaty będą zaświadczać, że ich posiadacze są zaszczepieni przeciwko COVID-19, mają negatywny wynik testu lub przeszli chorobę. W praktyce będą to więc trzy odrębne dokumenty. Dzięki wspólnym unijnym przepisom ramowym certyfikaty te będzie można zweryfikować, będą uznawane we wszystkich państwach członkowskich w całej Unii i będą zabezpieczone przed fałszowaniem.
System certyfikatów wejdzie w życie od 1 lipca 2021 roku na 12 miesięcy. Certyfikaty nie będą warunkiem swobodnego przemieszczania się i nie będą traktowane jako dokumenty podróży.
Podczas rozmów międzyinstytucjonalnych europosłowie wynegocjowali porozumienie, w myśl którego państwa członkowskie nie będą nakładały na posiadaczy certyfikatów dodatkowych ograniczeń podróży, takich jak kwarantanna, samoizolacja czy test. Będą mogły wprowadzić dodatkowe ograniczenia jedynie wówczas, gdy będą one konieczne i proporcjonalne do celu ochrony zdrowia publicznego. Trzeba będzie wówczas uwzględnić dowody naukowe, w tym dane epidemiologiczne publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Państwo członkowskie powinno poinformować pozostałe państwa i Komisję Europejską o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń z 48-godzinnym wyprzedzeniem. Ogół ludności powinien otrzymać informacje o nich 24 godziny wcześniej.
PE zachęca się państwa członkowskie Unii, by zapewniły powszechnie dostępne testy. Na wniosek Parlamentu Komisja zobowiązała się przeznaczyć na ten cel 100 mln euro z instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. W ten sposób państwa członkowskie będą mogły zaopatrywać się w testy, by wystawiać unijne certyfikaty COVID-19.
Wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są honorować wystawione w innych państwach członkowskich certyfikaty przyjęcia szczepionek, zatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków. Każde państwo zadecyduje, czy będzie przyjmować także certyfikaty szczepienia wydawane w oparciu o krajowe procedury zatwierdzania szczepionek. Państwa decydują także o przyjmowaniu certyfikatów zaszczepienia szczepionkami, na które Światowa Organizacja Zdrowia wydała nadzwyczajne zezwolenie.
Źródło: ISBnews