Nie można uznać, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) definitywnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, ale na razie wszystko wskazuje na to, że ta przerwa będzie trwała jeszcze przez jakiś czas, ocenia członek RPP Ireneusz Dąbrowski.
„Na razie mamy przerwę w tym procesie zacieśniania i ostateczne decyzje będą zależały od napływających danych. Nie możemy więc powiedzieć, że definitywnie zakończyliśmy (podwyżki stóp), ale na razie wszystko wskazuje na to, że ta przerwa będzie trwała jeszcze przez jakiś czas” – powiedział Dąbrowski agencji Reuters.
Dodał, że jego zdaniem obecny poziom stóp procentowych tak dobrze wpływa na system, że ta pauza na razie się utrzyma.
Członek Rady wskazał, że na podstawie obecnych danych nie można określić, jak długo RPP zdecyduje się pozostawić stopy procentowe na obecnym poziomie.
W jego ocenie inflacja wróci do przedziału celu banku centralnego (2,5% +-/ 1 pkt proc.) wcześniej niż w 2025 r. (taką datę wskazuje listopadowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego).
RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., a następnie podwyższała je przez 10 kolejnych miesięcy, do września br. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1% do 6,75%. W październiku i listopadzie RPP zdecydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.
Źródło: ISBnews