Parlament Europejski (PE) przyjął wczoraj wieczorem przepisy dotyczące pobierania i udostępniania określonych zasobów własnych, stanowiących dochody budżetu UE. Umożliwia to reformę zasobów własnych i wprowadzenie nowych źródeł dochodów Unii, poinformował Parlament. Reforma dochodów UE ma umożliwić uruchomienie funduszu odbudowy „Next Generation EU” o wartości 750 mld euro.
Akty prawne, przyjęte przez PE (jedno rozporządzenie wykonawcze i dwa rozporządzenia operacyjne) funkcjonują w połączeniu z decyzją ws. zasobów własnych, zatwierdzoną we wrześniu przez Parlament, a przez Radę – w grudniu 2020 r. Państwa członkowskie są obecnie w trakcie procesu ratyfikacji tej decyzji; przy czym do 18 marca uczyniło to już 13 z 27 państw członkowskich, przypomina Parlament.
„Po ratyfikacji przez państwa członkowskie decyzji w sprawie zasobów własnych przyjęty dziś pakiet będzie stosowany z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 r. Wprowadzi on nową opłatę od tworzyw sztucznych. To pierwszy z kilku rodzajów nowych źródeł dochodów, które będą stopniowo wprowadzane do 2026 r. Decyzja w sprawie zasobów własnych umożliwi UE zaciągnięcie pożyczki w wysokości 750 mld euro na realizację planu odbudowy 'Next Generation EU'” – czytamy w komunikacie.
Reforma dochodów UE ma odbywać się w trzech etapach:
- Pierwszy etap (2021 r.): w styczniu 2021 r. wprowadzenie opłaty od tworzyw sztucznych, do czerwca Komisja przedstawi nowe wnioski ustawodawcze dotyczące mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 oraz wniosek w sprawie podatku cyfrowego, a także towarzyszący im wniosek w sprawie wprowadzenia nowych zasobów własnych na tej podstawie, z myślą o ich wprowadzeniu najpóźniej do dnia 1 stycznia 2023 r. Wiosną 2021 r. Komisja dokona przeglądu systemu handlu uprawnieniami do emisji z możliwością rozszerzenia go na sektor lotniczy i morski.
- Drugi etap (2022 i 2023 r.): Rada zakończy dyskusje nad tymi nowymi źródłami dochodów najpóźniej do 1 lipca 2022 r., dzięki czemu będzie można je wprowadzić przed 1 stycznia 2023 r.;
- Trzeci etap (2024-2026): do czerwca 2024 r. Komisja przedstawi wniosek w sprawie dodatkowych nowych zasobów własnych, które mogłyby obejmować podatek od transakcji finansowych i wkład finansowy sektora przedsiębiorstw lub nową wspólną podstawę opodatkowania osób prawnych. Rada zakończy dyskusje nad tymi nowymi źródłami dochodów UE najpóźniej do 1 lipca 2025 r., dzięki czemu będzie można je wprowadzić przed 1 stycznia 2026 r.
Źródło: ISBnews