Przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru zapowiedział – w związku z planowanym przedstawieniem projektu obniżenia składki zdrowotnej – przedstawienie „możliwych oszczędności” w budżecie państwa i finansach publicznych, tak że m.in. „ochrona zdrowia i NFZ pieniędzy tych nie straci”.
„Przedstawimy możliwe oszczędności w budżecie państwa i finansach publicznych, tak że ochrona zdrowia i NFZ pieniędzy tych nie straci. […] Przedstawimy dużo szersze postulaty, jeżeli chodzi o oszczędności” – powiedział Petru w Polsat News.
Podkreślił, że od momentu, kiedy koalicja KO, Trzecia Droga (PSL-Polska2050) oraz Lewica przejęły władzę nie było głębokiego przeglądu wydatków publicznych w poszczególnych resortach, „szczególnie w tych funduszach pozabudżetowych”. Wskazał m.in. Fundusz COVID-owy.
Petru uważa także, że powinna mieć miejsce dyskusja na temat programu 800+.
„Trzeba zrobić ewaluację tego programu. Pojawiały się różne propozycje, Trzecia Droga mówiła o tym, że powinien być to program wyłącznie dla osób pracujących, ale tego w tym momencie nie ma na stole” – podkreślił.
Ocenił też, że podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł od 2025 r. „jest nierealne”.
„Jest w ogóle nierealne dlatego że to na co może być nas stać w kontekście oszczędności, robić również obniżenie podwyższenia kwoty wolnych od podatku to jest jakieś 30-40 mld zł” – powiedział poseł.
Dodał, że to, czy podwyższenie tej kwoty za dwa lata będzie możliwe zależy w dużym stopniu od wzrostu gospodarczego i od szeroko rozumianych reform strukturalnych, które – jak powiedział – muszą zostać przeprowadzone.
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała, że uzasadnione jest wszczęcie wobec Polski procedury nadmiernego deficytu (ang. excessive deficit procedure, EDP). Komisja zamierza zaproponować Radzie otwarcie procedury EDP w lipcu 2024 r.
Źródło: ISBnews