Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecyduje się na pierwszą obniżkę stóp procentowych najpewniej w listopadzie, a główna stopa referencyjna wyniesie 6,5% na koniec br. wobec 6,75% obecnie, zaś na koniec przyszłego roku zbliży się do 5%, prognozują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
„RPP coraz odważniej wspomina o możliwej obniżce stóp przed końcem 2023, która wg nas będzie wstępem do rozciągniętego na 2024 i 2025 powolnego i ostrożnego cyklu obniżek stóp procentowych w kierunku 3,5-4%” – czytamy w kwartalniku banku pt. „Miękkie lądowanie”.
Według nich, RPP dokona obniżki najpewniej w listopadzie, po zapoznaniu się w nową projekcją inflacyjną banku centralnego.
„Będzie temu [tj. obniżce] sprzyjać spadek inflacji do jednocyfrowego poziomu oraz projekcja wskazująca na kontynuację procesu dezinflacji w kolejnych kwartałach, co zgodnie z deklaracjami prezesa NBP stanowić będzie grunt pod pierwszą obniżkę stóp procentowych. Opóźnienie momentu rozpoczęcia cyklu obniżek względem naszych poprzednich założeń wynika z wyższej uporczywości inflacji bazowej i dłuższego cyklu zacieśniania polityki przez główne banki centralne” – czytamy dalej.
„Przewidujemy, że w przyszłym roku, przy braku istotnych zmian w polityce gospodarczej, cykl obniżek będzie stopniowo i systematycznie kontynuowany, a poziom stopy referencyjnej na koniec 2024 spadnie do blisko 5%” – napisano w kwartalniku.
Analitycy zakładają, że negatywny z punktu widzenia sektora bankowego wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-520/21 dotyczącej korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów w CHF będzie miał neutralny wpływ na decyzje banku centralnego ze względu na dobrą pozycję kapitałową banków.
Rada podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Źródło: ISBnews