Do usługi ePłatności udostępnionej w aplikacji mObywatel dodana została możliwość opłacania zobowiązań wobec urzędów kartą, poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wkrótce taka możliwość udostępniona będzie także na portalu mObywatel.
„Aplikacja mObywatel jest nieustannie rozwijana i ulepszana, aby jeszcze bardziej ułatwić życie obywatelom. Wprowadzenie kolejnych opcji płatności ma zwiększać wygodę i dostępność usług publicznych. Naszym celem jest to, aby każdy mógł załatwiać swoje sprawy urzędowe szybko i bez zbędnych komplikacji. Pracujemy nad kolejnymi udogodnieniami, w tym nad wprowadzeniem cyfrowych portfeli” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie.
Trwa projekt pilotażowy ePłatności, dzięki któremu polskie gminy umożliwiają swoim mieszkańcom opłaty urzędowe za pomocą aplikacji i serwisu mObywatel. Jako pierwsi z płatności kartą skorzystali mieszkańcy Złotoryi – miasto już na początku sierpnia rozpoczęło wdrożenie tego wariantu płatności. Do etapu pilotażu przystąpiło około 50 gmin z całej Polski. Do końca br. ePłatności w aplikacji mObywatel zostaną udostępnione w kolejnych gminach. Dostawca platformy – Centralny Ośrodek Informatyki pracuje już nad kolejnymi udogodnieniami. W planach są płatności za pomocą portfeli cyfrowych.
„Wprowadzenie płatności kartami w aplikacji mObywatel to kolejny krok w rozwoju naszej platformy. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w jak największym stopniu ułatwić im regulowanie opłat urzędowych. Poszerzamy wachlarz metod płatności i już pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które sprawią, że kontakt z urzędem będzie szybki, bezpieczny i bezproblemowy. W Centralnym Ośrodku Informatyki tworzymy usługi, które ułatwiają obywatelom codzienne kontakty z administracją” – powiedziała dyrektorka ds. rozwoju usług płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki Karolina Matysiak.
Mieszkańcy gmin i miejscowości objętych pilotażem mogą opłacać obecnie pięć rodzajów zobowiązań: podatek od nieruchomości, opłatę za zagospodarowanie odpadów komunalnych, łączne zobowiązanie pieniężne, podatek leśny od osób fizycznych i podatek rolny od osób fizycznych.
Agentem rozliczeniowym w usłudze ePłatności jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Projekt ePłatności realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Polskim Standardem Płatności (operatorem systemu BLIK) oraz Fundacją Polska Bezgotówkowa.
Centralny Ośrodek Informatyki pracuje nad kolejnymi udogodnieniami. W najbliższej przyszłości będą możliwe płatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych Google Pay oraz Apple Pay, zakończono w informacji.
Źródło: ISBnews