Przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorstw, organizacji branżowych i instytucji finansowych podpisali porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki.
„Kształtujemy nowy wymiar współpracy z sektorem przemysłu, sektorem nauki i wszystkimi interesariuszami rynku fotowoltaiki, po to, by zwielokrotnić szanse polskich przedsiębiorców” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas uroczystości.
Podkreślił, że jest to czwarte porozumienie sektorowe z szeroko rozumianą branżą energetyczną, po dokumentach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej, gospodarki wodorwej i sektora biogazu.
„We wszystkich czterech porozumieniach sektorowych, a szczególnie w tym – na rzecz sektora fotowoltaiki – naszym głównym celem i ideą, która nam przyświecała, jest wzmocnienie i rozwój tzw. local content, czyli polskiego wkładu w całym łańcuchu wartości. Chcemy, aby w perspektywie tej dekady ten sektor stał się polską inteligentną specjalizacją, nie tylko na rynek polski, czy europejski, ale globalnie” – dodał wiceminister.
W trakcie uroczystości porozumienie zostało podpisane przez: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Finansów, Bank Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polski Fundusz Rozwoju, Związek Banków Polskich, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Agencję Rozwoju Przemysłu, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, Instytut Energetyki Odnawialnej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, Polską Izbę Gospodarczą Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Instytut Jagielloński, Bruk-Bet, Saule, ML System, Corab Columbus Energy, Polską Grupę Energetyczną, Energę, Eneę i Tauron.
Źródło: ISBnews
Bardzo dobra wiadomość. Takie porozumienie jeszcze mocniej wpłynie na rozwój fotowoltaiki, nie ma na co czekać, bo jest to bardzo wdzięczny rynek. Współpraca przysłuży się też polskim przedsiębiorcom i nie powinien pojawić się żaden zbędny konflikt interesów. Cieszy mnie to jako przedstawiciela tej gałęzi energetyki.