Moment najsłabszej aktywności w polskiej gospodarce nastąpił w II kw., ocenił PKO Bank Polski. Od III kw. br. gospodarka będzie rosła – ekonomiści banku podtrzymali szacunek wzrostu PKB o 0,7% r/r w br.
„Naszym zdaniem, II kw. 2023 wyznaczył dołek aktywności w gospodarce. Kolejne kwartały powinny już pokazać dodatnią dynamikę PKB. Nasza całoroczna prognoza dynamiki PKB na poziomie +0,7% pozostaje, na razie, niezmieniona” – czytamy w komentarzu banku do danych opublikowanych przez GUS dotyczących PKB w II kw. br.
Zdaniem ekonomistów PKO BP, „znaczący wpływ na dynamikę PKB miały zapasy, ich ujemny wkład wyniósł -3,8 pkt proc. vs -4,1 pkt proc. w I kw. 2023”.
„Odblokowanie łańcuchów dostaw oraz normalizacja cen surowców, w połączeniu ze spowolnieniem gospodarczym, sprawiły, że firmy bardziej ostrożnie podchodzą do zarządzania stanami magazynowymi. Zapasy nadal rosną, jednak ich wzrost nominalny (+3,1 mld zł) był wielokrotnie mniejszy niż w rekordowym IV kw. 2022 (+66,7 mld zł). Zapasy cechuje wysoka importochłonność, a w II kw. 2023, podobnie jak kwartał wcześniej, ich ujemny wkład został zniwelowany przez pozytywny wkład eksportu netto (-3,1 pkt proc.)” – czytamy dalej.
Podkreślono, że w dalszej części roku spożycie gospodarstw domowych będzie się odbudowywać i „pod koniec roku spodziewamy się powrotu dodatniej dynamiki”.
„Obraz gospodarki w II kw. 2023 był zbliżony do obserwowanego w I kw. 2023, a szczegółowe komponenty PKB nie odbiegały znacząco od naszej prognozy. Na szczególną uwagę zasługują jednak inwestycje, które zaskoczyły pozytywnie i wzrosły o 7,9% r/r, po wzroście o 5,5% r/r w I kw. 2023. Dobry wynik jest konsekwencją wysokiej aktywności inwestycyjnej firm (nakłady w dużych przedsiębiorstwach wzrosły realnie o 13,6% r/r), która jest konsekwencją przyspieszonej transformacji energetycznej, dobrych wyników firm oraz ponowną dostępnością środków transportu. Inwestycje sektora publicznego wspiera bliski koniec perspektywy finansowej UE. Ich aktywność jest odzwierciedlona we wzroście wartości dodanej w budownictwie o 2,7% r/r” – podsumowano.
Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) spadł o 0,6% r/r w II kw. 2023 r. wobec 0,3% spadku r/r w poprzednim kwartale. Wpłynął na to spadek popytu krajowego o 4,1% (w I kw. 2023 r. popyt krajowy zmniejszył się o 5,2%). Złożył się na to spadek akumulacji brutto o 14,3% (wobec spadku w I kwartale 2023 r. o 18,4%) oraz spadek spożycia ogółem o 1,5% (wobec spadku w I kwartale 2023 r. o 1,6%). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych zmniejszyło się o 2,7% (wobec spadku w I kw. 2023 r. o 2,0%). Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,9% (wobec wzrostu w I kwartale 2023 r. o 5,5%
Według szybkiego szacunku (opublikowanego w połowie maja), PKB w tym ujęciu w II kw. br. spadł o 0,5%.
W II kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,4%, podał też Urząd.
Źródło: ISBnews