Stopy procentowe zostaną podniesione, gdy czynniki popytowe będą napędzały inflację przy utrwalającym się, silnym wzroście gospodarczym, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
„Natomiast obiecuję, że jeśli tylko będą przesłanki, np. gdy inflacja będzie wiedziona czynnikami popytowymi, a silny wzrost gospodarczy będzie się utrzymywał, to podniesiemy stopy” – powiedział szef banku centralnego w wywiadzie dla portalu Salon24.pl.
Ocenił, że obecnie „inflacja jest podwyższona przez czynniki zewnętrzne i w dużej mierze przejściowe, więc nie ma przesłanek do zmiany stóp procentowych”.
„Dopiero jak się zacznie wzrost inflacji spowodowany nadmiernym wzrostem popytu oraz nadmiernym wzrostem płac w stosunku do wydajności pracy i za tym popytem nie będzie nadążała podaż… wtedy może pojawić się wzrost cen napędzany dobrą koniunkturą i wtedy możemy myśleć o zacieśnieniu polityki makroekonomicznej. Podkreślam makroekonomicznej, tj. fiskalnej lub pieniężnej” – dodał.
Wskazał, że propozycje podnoszenia stóp wiążą się z przesłanką „zapobieganiu w przyszłości rozkręceniu się inflacji”.
„Ci, którzy proponują podwyżki stóp już teraz, także członkowie RPP, rozumują w ten sposób: nie ma żadnych przyczyn popytowych wzrostu inflacji, inflacja rośnie, bo rosną ceny administrowane, ale żeby zapobiec w przyszłości rozkręceniu się inflacji, to powinniśmy wysłać taki sygnał, że pilnujemy, że będziemy działać. Mogę zapewnić, że pilnujemy i jeśli będzie potrzeba, będziemy działać” – wyjaśnił Glapiński.
Oceniając procesy inflacyjne w czerwcu, stwierdził, że inflacja CPI była zgodna z celem po wyłączeniu czynników pozostających poza wpływem polityki pieniężnej.
„W czerwcu inflacja wyniosła w Polsce 4,4% według danych GUS. Ponad połowa z tego wynika z podwyżek cen paliw, cen wywozu śmieci i cen prądu. Inflacja po wyłączeniu tych kategorii wynosi 2,5%, a więc jest w punkt zgodna z naszym celem” – powiedział przewodniczący RPP.
Dodał, że „banki komercyjne mają wielką korzyść z tego, że dzięki poluzowaniu polityki pieniężnej nie upadali kredytobiorcy”.
Źródło: ISBnews