Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) apeluje o przesunięcie wejścia w życie obowiązkowego systemu kaucyjnego na 1 stycznia 2026 r. oraz wyłączenie z jego obowiązywania sklepów non-food o powierzchni powyżej 200 m2, wynika ze stanowiska organizacji do projektu nowelizacji ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Stanowisko to pojawiło się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
„Branża handlowa jest niewspółmiernie obciążona kosztami nowego systemu. Szacuje, że opakowania będzie musiało przyjmować ok. 15 tys. sklepów co oznaczać będzie koszty na poziomie co najmniej 2 mld zł. Te koszty przełożą się na działalność operacyjną handlu i to w bardzo krótkim czasie. b. Wysokie koszty operacyjne przełożą się na wyższe ceny dla konsumentów. Wyższe ceny towarów, spowodowane przez rosnące koszty operacyjne i inwestycyjne związane z systemem kaucyjnym, mogą przyczynić się do wzrostu ogólnego poziomu cen w gospodarce” – czytamy w uwagach zgłoszonych przez POHiD podczas opiniowania projektu.
Organizacja zaapelowała o przesunięcie terminu jego wdrożenia na 1 stycznia 2026 r.
Jednocześnie apeluje o wyłączenie z systemu sklepów non-food o powierzchni powyżej 200 m2.
„Sklepy z kategorii non-food np. odzieżowe, sportowe, AGD-RTV, meblowe, budowlane, drogerie czy wyposażenia wnętrz mają minimalne wolumeny sprzedaży napojów ze względu na dominującą sprzedaż artykułów non-food. Konsumenci nie będą przynosić opakowań kaucyjnych do placówek non-food. Napoje w sklepach non-food są jedynie w sprzedaży impulsowej (tzn. konsument decyduje się na ich zakup stojąc do kasy z koszykiem artykułów non-food) i organizowanie systemu kaucyjnego na poziomie tych sklepów jest niezwykle kosztowne” – podkreśliła Organizacja.
W jej ocenie, ze względu na wysoki koszt organizacji systemu kaucyjnego sieci non-food mogą zdecydować się na całkowitą rezygnację ze sprzedaży napojów w sowich sklepach, co będzie oznaczać dla producentów napojów utratę ważnego kanału dystrybucji i zakończenie produkcji napojów w opakowaniach o mniejszych pojemnościach.
Wcześniej w tym miesiącu wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że resort złożył autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Wcześniej szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska zapowiadała, że jej resort rozważa przesunięcie wejścia w życie systemu kaucyjnego o około pół roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało zaś do tej pory, że nie planuje żadnych zmian w założeniach systemu kaucyjnego w Polsce, w tym terminu jego uruchomienia, planowanego na 1 stycznia 2025 r. System dotyczy placówek handlowych powyżej 200 m2.
Źródło: ISBnews