Polska ma stabilne finanse, jest przestrzeń, by pewne wydatki ponosić, poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
„W 2021 r. znacząco ograniczyliśmy poziom deficytu – mamy wynik jeden z najlepszych w UE: 1,9% PKB. Jesteśmy w zdecydowanie bezpiecznym miejscu. Średnio poziom długu w UE, w strefie euro to jest ponad 95%, my jesteśmy poniżej poziomów bezpieczeństwa i długu publicznego, wynikającego z naszej konstytucji 60% i traktatu z Maastricht. To nie jest dramat, to nie jest kryzys, to nie jest Polska w ruinie. Polska ma stabilne finanse. Oczywiście, to nie oznacza absolutnie możliwości zadłużania się w nieskończoność, natomiast natomiast mamy przestrzeń fiskalną. Ja tylko przypomnę, że wzrost dochodów budżetowych, dochodów podatkowych przez ostatnie lata to są ogromne pieniądze. Luka VAT-owska spadła z 24% na 4,3% – więc jest ta przestrzeń; również po stronie dochodowej budżetu państwa, by pewne wydatki ponosić” – powiedziała Rzeczkowska w rozmowie z Radiem Zet.
W październiku Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wyniósł na koniec 2021 roku 1,8% PKB (wobec 6,9% deficytu rok wcześniej). W kwietniu GUS szacował, że deficyt w tym ujęciu w ub.r. wyniósł 1,9% PKB.
Zadłużenie tego sektora sięgnęło 53,8% PKB na koniec 2021 r. (bez zmian wobec danych z kwietnia) wobec 57,2% PKB rok wcześniej (dane zrewidowane).
Źródło: ISBnews