Prognozy mówią, że do 2050 r. 2,5 mld ludzi wyemigruje z obszarów wiejskich do miast. Aby sprostać tym wyzwaniom, potrzebny jest rozwój obszarów miejskich, a Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma doświadczenie w tej kwestii i deklaruje gotowość do dalszej współpracy z państwami członkowskimi UE i partnerami na całym świecie, poinformowała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.
„Miasta odpowiadają za ponad 70% globalnej emisji dwutlenku węgla i zużywają dwie trzecie światowej energii. Prognozy mówią, że do 2050 r. 2,5 mld ludzi wyemigruje z obszarów wiejskich do miast. Aby sprostać tym wyzwaniom, podejmujemy dziś decyzje dotyczące rozwoju miast, które muszą być ekologiczne, zrównoważone i zapobiegające wyłączeniu społecznemu. EBI ma duże doświadczenie we wspieraniu miast i jesteśmy gotowi do współpracy z państwami członkowskimi UE i partnerami na całym świecie, aby zwiększyć nasze wsparcie dla rozwoju obszarów miejskich. Jestem przekonana, że dzięki bliższej współpracy międzynarodowych i lokalnych partnerów uda nam się polepszyć jakość życia w miastach przyszłości” – powiedziała Czerwińska, cytowana w komunikacie.
Podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach wiceprezes EBI Teresa Czerwińska i eksperci z EBI będą dyskutować o tym, jak zwiększyć finansowanie rozwoju miast na całym świecie. W szczególności eksperci EBI skupią się na wyzwaniach społecznych, finansowych i instytucjonalnych związanych z przystępnymi cenowo mieszkaniami. Dodatkowo poruszony zostanie temat, jak bank, dzięki swojemu nowemu oddziałowi ds. rozwoju, EBI Global, wspiera poprzez finansowanie i pomoc doradczą projekty modernizujące obszary miejskie w krajach rozwijających się, podano w informacji.
„W latach 2017-2021 r. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zapewnił finansowanie w wysokości ponad 96 mld euro dla 1 218 projektów ukierunkowanych na rozwój obszarów miejskich na całym świecie. Projekty były zgodne z priorytetami banku w obszarach takich, jak rewitalizacja miast, zrównoważony transport miejski, zielone i przyjazne dla klimatu miasta, oszczędzanie wody i energii oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Finansowanie stanowiło 30% wszystkich kredytów EBI w tym okresie” – napisano w komunikacie.
W Polsce w latach 2017-2021 EBI podpisał ponad 60 umów bezpośrednich i ponad 30 pośrednich (poprzez partnerstwo z lokalnymi bankami i instytucjami finansowymi) poświęconych rozwojowi infrastruktury miejskiej, dotyczących głównie: infrastruktury transportu miejskiego; odnowy i planowania urbanistycznego; ochrony środowiska; obiektów kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych i medycznych; mieszkalnictwa komunalnego; budynków publicznych. Katowice były pierwszą gminą w Polsce, która ponad dwadzieścia lat temu otrzymała bezpośrednią pożyczkę EBI. Finansowanie banku wsparło również rewitalizację Centrum Kongresowego, wymieniono w materiale.
Odbywające się co dwa lata Światowe Forum Miejskie jest czołową światową konferencją na temat urbanizacji, organizowaną przez ONZ – Program ds. Osiedli Ludzkich (UN-HABITAT).
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.
Źródło: ISBnews