Uchylona decyzja środowiskowa duńskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska na budowę części lądowej gazociągu Baltic Pipe dotyczyła tylko jednej z pięciu części inwestycji. Pozostałe inwestycje w zakresie Baltic Pipe są kontynuowane, poinformował wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
„Uchylona decyzja środowiskowa dotyczyła tylko jednej z pięciu części Baltic Pipe. Wszystkie inne fragmenty budowy Baltic Pipe są kontynuowane. I to potwierdzam” – powiedział Dziadzio, przedstawiając posłom informację na temat bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Dodał, że strona polska jest w stałym kontakcie z władzami duńskimi.
„Jesteśmy w tym zakresie w stałym kontakcie ze stroną duńską, z władzami duńskimi, inwestorem. Stale nas komunikują o sytuacji. […] Widzimy tu dość duża wolę i determinację naszych duńskich partnerów, ażeby zakończyć tę inwestycję” – podkreślił.
Poinformował, że rozmowy w tej sprawie przeprowadził również prezydent Andrzej Duda podczas szczytu NATO, premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński podczas ostatniej Rady Europejskiej.
Projekt Baltic Pipe składa się z 5 podstawowych elementów: budowy gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Ma na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż znajdujących się w Norwegii do Polski. Jest realizowany przez dwóch operatorów przesyłowych – polski Gaz-System i duński Energinet. Terminem zakończenia inwestycji jest 1 października 2022 r.
31 maja duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności unieważniła zgodę środowiskową na budowę lądowej części Balitc Pipe w Danii wydaną przez Agencję ds. Ochrony Środowiska 12 lipca 2019 r. Decyzja ta wiąże się z odwołaniami złożonymi w sierpniu 2019 r. Po ich rozpatrzeniu Komisja stwierdziła, że nie zapewniono wystarczającej ochrony myszom i nietoperzom na odcinku przebiegającym przez wyspę Fionię.
Duński operator odpowiedzialny za realizację projektu – Energinet – podał, że jest zaskoczony decyzją Komisji Odwoławczej i zapewniał o przestrzeganiu wszelkich standardów środowiskowych.
Źródło: ISBnews