Prezydent podpisał nowelizację o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji i innych służb, która umożliwia doliczenie stażu cywilnego do wysługi lat i pobieranie emerytury mundurowej dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy, którzy mają co najmniej 25 lat służby, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Przyjęta ustawa umożliwia określonej grupie funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych – przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., ale przed dniem 1 października 2003 r., którzy w dniu zwolnienia ze służby mają okres (co najmniej) 25 lat służby, liczony wraz z okresami równorzędnymi ze służbą, uwzględnienie w wysłudze emerytalnej okresów pracy cywilnej (zatrudnienia przed wstąpieniem do służby lub przypadających po zwolnieniu ze służby)” – czytamy w komunikacie.
Ustawa daje prawo wyboru dotychczasowych zasad wyliczania emerytury, czyli niedoliczania do emerytury policyjnej (wojskowej) okresów pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur – policyjnej i emerytury z ZUS-u. W przypadku niedokonania wyboru, w wysokości emerytury zaopatrzeniowej nie będzie można uwzględnić okresów pracy cywilnej, ale będzie możliwość ustalenia i pobierania drugiej emerytury z systemu powszechnego, podano także.
Inna zmiana zawarta w ustawie dotyczy warunków nabywania uprawnień emerytalnych przez funkcjonariuszy służby celnej i funkcjonariuszy służby celno-skarbowej – znosi się obowiązek wykazania stażu co najmniej 5 lat wykonywaniu tzw. zadań policyjnych w całym wymaganym okresie służby.
Ustawa zakłada także, że funkcjonariusze służby celno-skarbowej, byli funkcjonariusze Inspekcji Celnej, a także pracownicy wyodrębnionych komórek Urzędów Kontroli Skarbowej i Ministerstwa Finansów, którzy wykonując swoje obowiązki służbowe, mieli zarówno uprawnienia, jak i obowiązki o charakterze policyjnym, z uwagi na wykonywane zadania i ich charakter oraz specyfikę pracy, będą traktowani analogicznie pod względem uprawnień emerytalnych jak funkcjonariusze pozostałych służb objętych powyżej wskazaną ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.
Kolejna zmiana dotyczy funkcjonariuszy: policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz Służby Ochrony Państwa. Zgodnie z obecnymi przepisami funkcjonariuszowi nie przyznaje się świadczenia motywacyjnego, jeżeli wszczęto przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne. Ustawa zawęża przesłanki odmowy przyznania świadczenia motywacyjnego, w przypadku wszczętego postępowania karnego – odmowa nastąpi wtedy, gdy będzie to postępowanie karne w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Ustawa wprowadza także przepisy przejściowe dla byłych funkcjonariuszy/żołnierzy zawodowych, których emerytury zostały ustalone na zasadach zaopatrzeniowych, a którzy spełnią warunek wykazania co najmniej 25 lat służby i którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury z uwzględnieniem okresów pracy cywilnej należy złożyć w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: ISBnews