Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, która zakłada utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a uchodźcami poszukującymi pracy, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Ustawa przewiduje utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy, […] zarówno obywatelami Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich państwa, jak i pozostałymi obywatelami Ukrainy legalnie przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w komunikacie.
Podmiotem odpowiedzianym za utworzenie i zapewnienie funkcjonowania ww. systemu teleinformatycznego będzie minister właściwy do spraw informatyzacji. Minister będący administratorem danych przetwarzanych w systemie, odpowiadać będzie za zapewnienie zasad bezpieczeństwa i ochrony danych. Korzystanie z funkcjonalności systemu teleinformatycznego będzie zapewnione przy użyciu usług online dostępnych przez stronę internetową lub w ramach aplikacji mObywatel, podano także.
Obywatel Ukrainy poszukujący pracy będzie mógł założyć w systemie teleinformatycznym profil pracownika. W celu zapewnienia pewności identyfikacji osób korzystających z systemu, użytkownik systemu będzie uwierzytelniany z wykorzystaniem środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej bądź z wykorzystaniem certyfikatu wydanego mu w publicznej aplikacji mobilnej – mObywatel.
Utworzenie przez obywatela Ukrainy profilu pracownika w systemie teleinformatycznym oraz korzystanie z tego systemu będzie dobrowolne. Obywatel Ukrainy w dowolnym momencie będzie mógł zaktualizować swoje dane albo usunąć z systemu teleinformatycznego swój profil pracownika.
W systemie przetwarzane będą następujące dane: imię (imiona) i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, wiek, płeć, obywatelstwo, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Wgląd do danych obejmujących wiek, płeć, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe i przebieg zatrudnienia będą posiadać podmioty zamieszczające w systemie oferty pracy, czyli pracodawcy, podmioty świadczące usługi związane z udostępnieniem ofert pracy, podmioty świadczące usługi pośrednictwa między pracodawcami a osobami poszukującymi pracy. W przypadku pozostałych danych ww. podmioty uzyskają dostęp do nich wyłącznie po udzieleniu zgody przez użytkownika.
Okres przetwarzania danych został ograniczony do 12 miesięcy od dnia ostatniej aktywności użytkownika w systemie. Po upływie tego okresu minister właściwy do spraw informatyzacji powiadomi użytkownika o zamiarze usunięcia jego danych. W przypadku dalszego braku aktywności użytkownika w terminie 30 dni od przesłania powiadomienia jego dane zostaną niezwłocznie usunięte.
Terminy uruchomienia systemu i funkcjonalności określone zostaną w drodze komunikatu ministra właściwego do spraw informatyzacji ogłaszanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, podano także.
Ponadto ustawa dokonuje zmiany ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne, poprzez dodanie przepisu który ma ma pozwolić na rozwój systemu służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy i wykorzystanie go do realizacji innych zadań publicznych. Nowe funkcjonalności systemu będą udostępniane sukcesywnie po przeprowadzeniu prac analitycznych i deweloperskich w tym zakresie.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: ISBnews