Prezydent podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, której celem jest stworzenie bardziej elastycznych zasad podziału budżetu obywatelskiego w gminach, szczególnie w tych, które nie są w całości podzielone na jednostki pomocnicze, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Dotychczasowe przepisy umożliwiają dzielenie środków wydatkowanych w ramach budżetu obywatelskiego na pule obejmujące całość gminy i jej części w postaci jednostek pomocniczych lub grup jednostek pomocniczych. Jednakże wiele gmin jest podzielonych na obszary (dzielnice, sołectwa, wsie), które nie zostały określone, jako odrębne jednostki pomocnicze w statucie danej gminy. W związku z tym gminy nie mogą dokonywać podziału środków przeznaczonych na budżet obywatelski pomiędzy te obszary.
„Ustawa eliminuje to ograniczenie poprzez rezygnację z formuły wydatkowania środków budżetu obywatelskiego w powiązaniu z jednostką pomocniczą gminy. Zgodnie z przedmiotową ustawą środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego będą mogły być dzielone na pule obejmujące całość lub część gminy” – czytamy w komunikacie.
Jednocześnie ustawa wprowadza dodatkowe kryterium, tj. kryterium kategorii kwotowych projektów budżetu obywatelskiego. Na podstawie tego kryterium możliwe jest dzielenie środków wydatkowanych w ramach budżetu obywatelskiego w oparciu o kwoty, na jakie te projekty są składane, projekty te mogą dotyczyć całości lub części obszaru gminy. Celem tej zmiany jest zwiększenie szans na realizację również małych projektów dzięki temu, że nie musiały konkurować w głosowaniu z dużymi i dysponowały osobną specjalnie zarezerwowaną pulą środków
Wprowadzane regulacje mają uelastycznić dysponowanie budżetami obywatelskimi przez rady gminy, zapewnią bardziej równomierną dystrybucję środków między różne rejony gminy, dodatkowo zaś mogą zwiększyć zaangażowanie mieszkańców gmin, umożliwiając im decydowanie o projektach w ich najbliższej okolicy.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: ISBnews