Produkcja drobiu w wadze detalicznej spadnie o ok. 3% r/r do ok. 3 100 tys. ton w tym roku, przy spadku eksportu o ok. 1% r/r, prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). Według instytutu, produkcja jaj w tym roku spadnie o ok. 10% r/r, przy spadku eksportu o ok. 22% r/r.
„Ocenia się, że w 2021 roku produkcja drobiu w wadze detalicznej będzie o ok. 3% mniejsza niż w poprzednim roku i wyniesie ok. 3 100 tys. ton. Sprzedaż zagraniczna mięsa i podrobów drobiowych spadnie prawdopodobnie do ok. 1 472 tys. ton, tj. o ok. 1%. Tempo spadku wywozu będzie prawdopodobnie mniejsze niż produkcji, a import większy, co będzie skutkować obniżeniem podaży na zużycie w kraju. Udział eksportu w produkcji mięsa drobiowego wzrośnie do ok. 47,5% (wobec 46,9% rok wcześniej)” – czytamy w raporcie „Rynek drobiu i jaj; stan i perspektywy”.
„W II półroczu 2021 roku produkcja może wynieść 1 620 tys. ton i będzie o ok. 1% mniejsza, a w I półroczu 2022 roku 1 510 tys. ton i będzie o ok. 2% większa w porównaniu z analogicznymi okresami roku poprzedniego. Eksport mięsa i podrobów drobiowych w II półroczu 2021 roku będzie mniejszy o ok. 1%, a w I półroczu 2022 roku będzie prawdopodobnie o ok. 1% większy w relacji r/r. Zmniejszenie jego wywozu w II półroczu br. będzie miało związek z występowaniem grypy ptaków, w rezultacie czego wiele rynków trzecich wprowadziło ograniczenia w imporcie z całego terytorium Polski lub wskazanych obszarów Polski określonych produktów drobiowych, a także mniejszą produkcją, będącą rezultatem między innymi dynamicznego rozwoju tej choroby” – czytamy dalej.
Według IERiGŻ, w ostatnim kwartale warunki wywozu powinny poprawić się ze względu na złożenie przez Polskę deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od HPAI. Wiele krajów trzecich zniosło i będzie znosić restrykcje dotyczące importu z Polski. Opanowanie rozwoju ASF w niektórych krajach może skutkować spadkiem zapotrzebowania na mięso drobiowe. Rozwój pandemii nadal będzie powodował dużą niepewność odnośnie funkcjonowania kanału HoReCa, wskazano w materiale.
„Przewiduje się, że w 2021 roku produkcja jaj konsumpcyjnych, podobnie jak przed rokiem, zmniejszy się (o ok. 10% do ok. 500 tys. ton). Eksport obniży się do ok. 149 tys. ton, tj. o ok. 22% w relacji rok do roku. Podaż jaj na spożycie na rynku krajowym będzie o ok. 1% mniejsza niż przed rokiem” – czytamy dalej.
W 2020 roku produkcja jaj konsumpcyjnych w Polsce wyniosła ok. 554 tys. ton i była o 3,1% mniejsza niż w roku poprzednim. Sprzedaż zagraniczna jaj spadła o ponad 9% do 192 tys. ton, a jej udział w produkcji zmniejszył się do 34,7%.
Źródło: ISBnews