Produkcja wołowiny, mleka oraz drobiu, ze względu na wysokie ceny, pomimo wysokich kosztów produkcji, wykazuje się dochodowością, z wyjątkiem produkcji żywca wieprzowego, poinformował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski. Produkcja żywca wieprzowego może być mniejsza o ok. 13% r/r w 2022r.
„Produkcja wołowiny, mleka oraz drobiu, ze względu na wysokie ceny, pomimo wysokich kosztów produkcji, wykazuje się dochodowością, z wyjątkiem produkcji żywca wieprzowego. W przypadku produkcji wieprzowiny ocenia się, że jest ona podatna na skutki konfliktu zbrojnego w Ukrainie w kontekście sytuacji podażowo-popytowej. Głównym powodem takiej sytuacji są rosnące koszty chowu świń, a w szczególności koszty żywienia, które są główną pozycją w strukturze kosztów produkcji” – napisał Kołakowski w odpowiedzi na interpelację poselską.
Powołał się na analizy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) oraz ekspertyzę opracowaną na zlecenie ministerstwa przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB (IERiGŻ).
„IERiGŻ ocenia, że w 2022 r., w porównaniu do 2021 r., cena sprzedaży żywca wieprzowego wzrośnie o 36,1%, a koszty produkcji żywca wieprzowego ogółem wzrosną o 11%. Zmiany przychodów i kosztów produkcji spowodują, że w 2022 r. nadwyżka bezpośrednia z produkcji żywca wieprzowego zostanie zrealizowana, jednak przychody zapewnią pokrycie poniesionych kosztów w 87,2%. […] Ocenia się, że w 2022 r. produkcja żywca wieprzowego może być mniejsza o ok. 13%” – podał wiceminister.
W 2021 r. produkcja żywca wieprzowego w Polsce wyniosła 2 396 tys. ton i była o 0,8% większa niż rok wcześniej.
„Według IERiGŻ, w kwietniu 2022 r. opłacalność produkcji bydła (mierzona relacją cen żywca do cen mieszanki dla opasów) była bardziej korzystna niż w marcu 2021 r. i osiągnęła rekordowo wysoki poziom w porównaniu z analogicznymi okresami poprzednich kilku lat. Poprawę sytuacji dochodowej produkcji żywca wołowego determinują historycznie wysokie ceny sprzedaży bydła, choć od kliku tygodni notowana jest delikatna obniżka cen, po systematycznych wzrostach zapoczątkowanych z końcem 2020 r.” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW (ZSRiR), w dniach 13-19 czerwca 2022r. średnia cena skupu żywca wołowego wyniosła 10,88 zł/kg i była wyższa o 46,8% r/r.
Wiceminister wskazał, że poprawiła się także opłacalność produkcji drobiu. Zgodnie z danymi IERiGŻ, w I kw. 2022 r. ceny przemysłowych mieszanek pasz dla kurcząt typu brojler wzrosły o 24,7% r/r podczas gdy ceny kurcząt rzeźnych były wyższe o 37% r/r.
Większy wzrost cen kurcząt niż cen pasz poprawił relację cen żywiec/pasza, która rozszerzyła się z 1:2,25 do 1:2,47 (o 9,8%). W związku z tym należy uznać, że poprawiła się opłacalność produkcji drobiu, co uzasadnia dalszy wzrost produkcji. Utrzymują się rekordowe ceny skupu żywca drobiowego, podał.
„W maju 2022 r. odnotowano kolejny wzrost cen skupu zarówno kurcząt typu brojler, jak i indyków. W tym okresie średnia miesięczna cena skupu kurcząt typu brojler wyniosła 6,16 zł/kg (+2,0% m/m, +54,4% r/r), a średnia miesięczna cena skupu indyków wyniosła 8,56 zł/kg (+4,3% m/m, +36,5% r/r). W 2022 r. przewiduje się dalszy wzrost produkcji oraz wolumenu i wartości sprzedaży mięsa drobiowego” – podkreślił wiceminister.
Źródło: ISBnews