Projekt ustawy dotyczącej „Programu repatriacji kapitału do Polski” będzie gotowy w lipcu br, poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.
„Program repatriacji kapitału jest IV filarem podatkowego restartu gospodarki, przedstawiamy go po pakietach dla holdingów, MSP i biznesów innowacyjnych, mając świadomość, że będzie to pakiet tworzący warunki do efektywnego wdrożenia wszystkich pozostałych, ponieważ nie ma mowy o ściągnięciu do Polski inwestycji i o szybkim rozwoju MSP bez ciągłego zwiększania potencjału Polski jako miejsca do inwestowania. Polskiej gospodarce potrzeba dwóch rzeczy: ludzi i pieniędzy. Za granicą mieszka prawie 20 mln Polaków” – powiedział Sarnowski podczas konferencji prasowej.
Sarnowski zapowiedział, że projekt ustawy proponowanego programu będzie gotowy w lipcu.
„W najbliższych tygodniach planujemy również rozpoczęcie rządowego procesu legislacyjnego, by jak najszybciej te rozwiązania przeszły ścieżkę rządową i znalazły się w parlamencie. Im szybciej zostaną uchwalone i staną się prawem, tym więcej przedsiębiorcy będą mieli czasu, by przygotować się do zastosowania ich w swoich planach inwestycyjnych na przyszły rok” – dodał.
Podkreślił, że znajomość zagranicznych oczekiwań biznesowych partnerów to ogromny potencjał i ogromna szansa dla Polskiej gospodarki.
„Dlatego proponujemy wdrożenie w Polsce całego programu, który będzie zachęcać naszych rodaków do powrotu do kraju. Jest on skierowany do 3 grup osób: po pierwsze, pracowników, którzy zdobyli zagraniczne doświadczenie, właścicieli firm, którzy założyli je i prowadzili w innych krajach, po trzecie – szczególnej kategorii osób – polskich sportowców, artystów, osób, które dziś nie mieszkają na co dzień w Polsce” – wyjaśnił wiceminister.
Jak wskazał, pakiet „Program repatriacji kapitału” składa się z 5 elementów i był wzorowany na pozytywnych doświadczeniach wielu krajów Europy – przede wszystkim Portugalii i Włoch, które wdrożyły już tego rodzaju rozwiązania.
Na powyższy program składa się:
- Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, czyli podatkowa zachęta do powrotu ze zdobytym za granicą doświadczeniem i kapitałem,
- Ryczałt dla nowych inwestorów, czyli zachęta dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces za granicą do przeniesienia centrum zarządzania swoim biznesem do Polski,
- Korzystne podatkowo warunki działalności sponsoringowej, które będą ułatwiały społecznie odpowiedzialną działalność firm oraz gwiazd biznesu, kultury czy sportu,
- Program powrotu kapitału, czyli propozycja dla tych, którzy w przeszłości podjęli ryzykowne decyzje podatkowe i chcą prowadzić biznes w Polsce z „czystą kartą”,
- Instytucja fundacji rodzinnej, która zabezpieczy sukcesję rodzinnych biznesów i zatrzyma zgromadzony przez nie kapitał w Polsce.
Resort zastrzegł, że „Program powrotu kapitału” nie obejmie efektów przestępstw lub przestępstw skarbowych. Wyłączone zostaną też sprawy związane z VAT-em. Nie skorzysta z niego zatem ani mafia VAT-owska, ani osoba zaangażowana w proceder prania brudnych pieniędzy. „Gruba kreska” dotyczyć będzie tylko i wyłącznie podatków dochodowych, podkreślono w komunikacie.
Źródło: ISBnews