Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) planuje przesłanie projektu ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych w II połowie lutego br., poinformował wiceminister w tym resorcie Maciej Małecki.
„W II poł. lutego planujemy przesłanie projektu do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. W marcu jest planowane wniesienie projektu ustawy na Komitet Stały Rady Ministrów” – powiedział Małecki, odpowiadając na pytania posłów w Sejmie.
Projekt ustawy o osłonach socjalnych dla sektora górniczego ma być – zgodnie z umową społeczną – przygotowany do 22 lutego, czyli 2 miesiące od jej podpisania.
Projekt trafił już do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Zakłada on wprowadzenie urlopów energetycznych bądź urlopów górniczych w okresie do czterech lat, przysługujących pracownikowi, któremu ze względu na wiek i łączny staż pracy brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury. Planowane są także jednorazowe odprawy pieniężne przysługujące pracownikowi, z którym rozwiązywana jest umowa o pracę, a który ma co najmniej 5-letni staż pracy w przedsiębiorstwie i nie może skorzystać z prawa do urlopu górniczego lub energetycznego.
W okresie korzystania z urlopu górniczego lub z urlopu energetycznego pracownik będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzyma świadczenie socjalne w wysokości 80% miesięcznego wynagrodzenia, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Proponowane osłony obejmą nie tylko pracowników Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), ale także Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin.
Proces ten ma być rozciągnięty w czasie do roku 2049, z okresem finansowania świadczeń socjalnych do 31 grudnia 2053.
Jak podkreślił wiceminister prognozy wskazują, że „istotna redukcja zatrudnienia w branżach, które mają być objęte osłonami może nastąpić w II poł. lat trzydziestych”.
Źródło: ISBnews