Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawy odległościowej 10h – powinien wpłynąć do Sejmu do czerwca br., potwierdził wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jego zdaniem projekt będzie przedmiotem prac sejmowych już w przyszłym miesiącu.
„Co do ustawy o energetyce wiatrowej na lądzie, tzw. reguła 10h, potwierdzam – są na ukończeniu prace legislacyjne projektu rządowego” – powiedział Zyska podczas sejmowej debaty w sprawie w sprawie potencjału i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
„Zgodnie z planem, zakładamy, że w czerwcu Wysoka Izba będzie pracować nad tym projektem. Oczywiście, wcześniej musi Rada Ministrów ten projekt zaakceptować. Pracujemy nad konsensusem, tak aby projekt był akceptowalny dla społeczeństwa” – dodał.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało w połowie kwietnia br., że projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawy odległościowej 10h – został do niego przekazany z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Po zmianie gospodarza projektu trwają prace i analizy zmierzające do szybkiego przekazania projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Projekt nowelizacji zakłada m.in. rezygnację z tzw. zasady odległościowej, zakładającej minimalną odległość elektrowni od budynku równą dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej (10h) i wprowadza bezwzględną odległość minimalną (500 metrów).
Źródło: ISBnews
Wiatraki na morze- po co one na lądzie? Bezsensowne inwestycje psujące krajobraz i naturę, w Stanach właściciele farm wiatrowych muszą płacić horrendalne kwoty za tysiące zabitych ptaków, tak samo powinno być u nas. Wynocha za granicę morza terytorialnego. Tam to ma sens. Cwaniaczki wyciągające dotacje za stawianie złomu, w Barwicach jak wysiadł motoreduktor w jednej, to cała okolica nie mogła spać przez miesiąc. Lepsza byłaby już atomówka w technologii thorowej. Stęsknili się za łapówkami od producentów złomu, politykierzy.