Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., zakładający przyszłoroczną waloryzację tych świadczeń wskaźnikiem 112,3%, wynika z danych na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Koszt waloryzacji, łącznie z podwyższeniem 13. i 14. emerytury został oszacowany na 43,6 mld zł.
Waloryzacja świadczeń jest działaniem ustawowym i jej koszt wynika z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
„Przy prognozie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 r. na poziomie 112,3% i prognozie dynamiki realnej przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2023 r. na poziomie 99,9% – prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2024 r. kształtuje się na poziomie 112,3%” – czytamy w uzasadnieniu.
Koszt waloryzacji ogółem w 2024 r. przy ww. prognozowanym wskaźniku szacowany jest na kwotę ok. 43,6 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych tzw. 13 i 14 emerytury), wskazano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR).
Strona rządowa w czerwcu 2023 r. zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r. Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac było przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego.
Jak przypomniano w uzasadnieniu podczas wspólnego posiedzenia Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych, które odbyło się 29 czerwca 2023 r. nie wypracowano wspólnego stanowiska w zakresie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. w części dotyczącej realnego wzrostu płac. Również w dniu 10 lipca 2023 r. podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego nie doszło do uzgodnienia w przedmiotowym zakresie.
W związku z nieuzgodnieniem, w ramach Rady Dialogu Społecznego, wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. Rada Ministrów, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2024, ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. na ustawowym poziomie wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 r., podano także.
Źródło: ISBnews