Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. na poziomie 106,78% trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, wynika z wykazu.
W czerwcu rząd przyjął propozycję wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na poziomie co najmniej 106,78% w 2025 r.
„Podczas wspólnego posiedzenia Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych, które odbyło się 3 lipca 2024 r. nie wypracowano wspólnego stanowiska w zakresie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. w części dotyczącej realnego wzrostu płac” – czytamy w wykazie.
W razie nieuzgodnienia stanowiska Rady Dialogu Społecznego w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość tego zwiększenia, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny, podano także.
Rząd zaproponował pozostawienie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r.
Rząd przyjął w czerwcu propozycję wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na poziomie co najmniej 106,78% w 2025 r. Podano wówczas, że Prognozowany koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń, które są podwyższane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent, wyniesie ok. 28,1 mld zł.
Źródło: ISBnews