Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Od 24 lutego do 5 kwietnia br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 2207 pociągów, w tym 1784 pociągi stałego kursowania i 423 pociągi dodatkowe.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 5 kwietnia br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono blisko 461 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 298 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 162,8 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 5 kwietnia br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma i Krakowa) wyjechały 962 pociągi z uchodźcami, w tym 769 pociągów stałego kursowania i 193 pociągi specjalne, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie prawie 334 tys. osób.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1 137,6 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
PGNiG w zakresie wsparcia obywateli Ukrainy współpracuje między innymi z Caritas archidiecezjalnymi, które działają nie tylko w strefie przygranicznej, ale wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zapewnienie godnych warunków osobom dotkniętym wojną. Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przeznaczyła na ten cel ponad 1 mln złotych.
– W związku z wojną w Ukrainie Spółki Skarbu Państwa aktywnie włączyły się w pomoc humanitarną, przekazując na ten cel ponad 20 milionów złotych. Jak zwykle zareagowały one błyskawicznie, pokazując jak ważne jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi i nie poprzestały na pojedynczych akcjach. Pomagają systemowo a dzięki takim współdziałaniom, jak to pomiędzy PGNiG oraz Caritas, wsparcie trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebne – podkreśla Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.
– Od początku konfliktu minął już ponad miesiąc. Jest to dla nas wszystkich egzamin zarówno z szeroko rozumianego człowieczeństwa, ale także z umiejętności długofalowego działania w sytuacjach kryzysowych. Nasza współpraca z Caritas jest tego znakomitym przykładem – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG. – Dzięki stałemu kontaktowi naszej Fundacji z oddziałami Caritasu poszczególnych archidiecezji i diecezji jesteśmy w stanie reagować także na doraźne potrzeby i dostosowywać swój plan pomocowy do bieżącego zapotrzebowania – dodaje.
Caritas, dzięki między innymi wsparciu PGNiG, realizuje pomoc humanitarną poprzez dostarczanie podstawowego wsparcia materialnego nie tylko w zakresie żywności, leków, środków higienicznych czy artykułów dla dzieci i niemowląt, ale także przygotowania posiłków wydawanych osobom potrzebującym oraz zapewnienia zakwaterowania dla ukraińskich dzieci i ich rodzin z terenów objętych działaniami zbrojnymi.
– Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza nie ustaje w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy. Bardzo ważne dla nas jest, by pomoc była kierowana lokalnie, dlatego podjęliśmy decyzję o współpracy z Caritas archidiecezjalnymi, które prowadzą szerokie działania pomocowe, odpowiadając na aktualne potrzeby. Dotychczas pomogliśmy Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Krakowskiej oraz Przemyskiej. Wsparcie obejmuje pomoc w Polsce, ale również na terenach objętych wojną – dodaje Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wsparła Caritas Archidiecezji Przemyskiej, które uczestniczy w organizacji konwojów humanitarnych.
– Caritas Archidiecezji Przemyskiej od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę prowadzi szereg działań, mających na celu pomoc humanitarną dla osób dotkniętych skutkami wojny. Transporty humanitarne organizowane są codziennie, dotychczas udało się zorganizować około 230 tirów i ponad 70 busów. Dziękujemy Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz GK PGNiG za dołożenie cegiełki w udzielaną przez nas pomoc potrzebującym, takie wsparcie jest nieocenione – mówi Ks. Artur Janiec, Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Dużo pozytywnych słów i podziękowań za wsparcie ze strony Polaków otrzymał Mateusz Andrzejewski z białostockiego TenderHut, kiedy pytał zaprzyjaźnione firmy programistyczne z Ukrainy, o to, jak można im pomóc. Wśród wielu słów, których znalazły się też mocne wypowiedzi dotyczące Putina i Rosjan, którzy najechali na Ukrainę, był też jeden apel – Chcecie pomóc, dokonajcie wpłat na naszą armię!
Apel ten nie pozostał bez echa… Programiści postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Zorganizowali szkolenie, z którego środki przeznaczone będą na wsparcie Ukrainy. Jedynym warunkiem uczestnictwa, jest dobrowolna wpłata na rzecz Armii Ukraińskiej.
Poprzez Fundację Nowych Technologii, białostocka grupa technologiczna wyposażyła w środki opatrunkowe, leki i inne wyposażenie medyczne karetkę. Pierwszy transport już znalazł się w Ukrainie, obecnie przygotowywany jest kolejny. Ponadto programiści postanowili zorganizować szkolenie, którego uczestnicy proszeni są o wpłaty na rzecz Ukraińskiej Armii. – Specjalistyczna wiedza jest dość mocno pożądana wśród programistów chcących rozwijać swoje umiejętności. Dlatego zdecydowaliśmy się „ofertę” szkoleniową skierować do mid lub senior developerów. Liczymy na ich obecność i hojność – mówi Karol Rogowski, Head of Engineering w SoftwareHut.
Źródło: ISBnews