Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Od 24 lutego do 14 kwietnia br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 2634 pociągi, w tym 2195 pociągów stałego kursowania i 439 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 14 kwietnia br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono prawie 548 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 381,5 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 166,3 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 14 kwietnia br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało 1229 pociągów z uchodźcami, w tym 1006 pociągów stałego kursowania i 223 pociągi specjalne, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 406 tys. osób.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1 284,9 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, kontynuuje działania humanitarne w Ukrainie. Dzięki funduszowi UkraineHelpFund, ASBIS dostarczył właśnie 10 w pełni wyposażonych karetek gotowych do użycia, które zostały odebrane przez przedstawicieli najbardziej potrzebujących szpitali w Ukrainie, w tym szpitala dziecięcego w Mikołajowie, który został zniszczony zaledwie kilka dni temu.
UkraineHelpFund, to fundusz pomocy humanitarnej uruchomiony przez ASBIS w marcu 2022 r., na który spółka przeznaczyła 1 milion USD. Każdego tygodnia na teren Ukrainy trafia pomoc humanitarna organizowana przez ASBIS w ramach tego funduszu.
Uruchamiając fundusz UkraineHelpFund, ASBIS nawiązał współpracę z wieloma działającymi w Ukrainie organizacjami non-profit, doskonale orientującymi się w obecnych potrzebach mieszkańców Ukrainy. Wspólnie dotarli oni do ukraińskich szpitali i zorganizowali dostawę karetek pogotowia dla najbardziej potrzebujących oddziałów szpitalnych udzielających natychmiastowej pomocy. Dzięki tej współpracy, 10 w pełni wyposażonych karetek, przygotowanych do niesienia natychmiastowej pomocy zostało kupionych przez ASBIS w Polsce oraz Holandii i bezpiecznie trafiło do m.in. Czernihowa, Charkowa, Donbasu i Mikołajowa.
Do tej pory ASBIS dostarczył już ponad 27 000 produktów medycznych i apteczek, produktów technologicznych, takich jak generatory prądu i power banki oraz wiele innych niezbędnych przedmiotów, w tym koce, śpiwory i inne artykuły spożywczo-przemysłowe.
„Duch solidarności i jedności pracowników Grupy ASBIS nigdy nie był na wyższym poziomie. Nasz specjalny zespół monitoruje sytuację na Ukrainie, abyśmy wiedzieli, gdzie potrzebna jest nasza pomoc. W tych trudnych czasach nasza szybka reakcja może pomóc uratować życie ludzkie, co jest dobrem nadrzędnym. Dlatego ASBIS będzie kontynuował działania na rzecz wspierania Ukrainy” – powiedział Sergiej Kostevitch, Prezes Grupy ASBIS
Uber wznawia usługi w Kijowie, i przeznacza 10 tysięcy kodów na przejazdy dla miasta
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji władz miasta Uber wznowił usługi w Kijowie. Decyzja firmy ma na celu jak najszybsze wsparcie powrotu do normalności oraz pomoc mieszkańcom i organizacjom w transporcie po metropolii. Jednocześnie firma rezygnuje z opłaty serwisowej, by kwota za przejazd w całości trafiała do kierowców.
„Uber zrezygnował z pobierania opłat serwisowych za przejazdy, co oznacza, że cała kwota zapłacona przez pasażerów trafi bezpośrednio do lokalnych kierowców. Jako firma przekazaliśmy również 10 000 kodów na bezpłatne przejazdy dla pracowników miasta oraz wskazanych przez nie służb.” – mówi Anabel Diaz, Dyrektorka Regionalna Uber w regionie EMEA.
Uber działa też w innych ukraińskich miastach, takich jak Lwów, Tarnopol, Iwano-Frankowsk, Winnica, Czerniowce, Chmielnicki, Łuck i Równe.
Pomoc społecznościom i wolontariuszom
Od wielu tygodni Uber inicjuje także różnorodne projekty społeczne we współpracy z organizacjami pozarządowymi, wolontariatem oraz biznesem, aby wspierać Ukraińców na poziomie lokalnym i globalnym.
W szczególności Uber pomaga dotrzeć do punktów krwiodawstwa, udostępniając kody promocyjne na bezpłatne przejazdy dla dawców z platformy DonorUA we wszystkich miastach, w których platforma świadczy swoje usługi (Kijów, Lwów, Czerniowce, Winnica, Iwano-Frankowsk, Tarnopol, Chmielnicki, Równe i Łuck). Firma niedawno uruchomiła również usługi Uber Connect i Uber Van we Lwowie, ze specjalnym kodem promocyjnym na przekazywanie dóbr dla osób, które uciekły z terenów aktywnego konfliktu. Inicjatywa organizowana jest we współpracy z organizacją pozarządową „Volonterska Sotnya Lvova”.
Darmowe przejazdy do granic i zbiórki na całym świecie
Od początku rosyjskiej inwazji, Uber oferuje możliwość skorzystania z darmowych przejazdów spod granicy z Ukrainą do Lublina i Rzeszowa. Osoby, które chcą dotrzeć do tych miast z przejść w Hrebennem, Dołhobyczowie, Dorohusku, Zosinie, Budomierzu, Korczowej lub Medyce mogą skorzystać z usługi Uber Aid wykorzystując kod POMOCLUBELSKIE lub POMOCPODKARPACKIE*
Ponadto firma przekazała już w sumie ponad 3,5 mln USD dla organizacji pozarządowych wspierających ofiary konfliktu oraz uruchomiła produkt „Uber dla Ukrainy”, umożliwiając pasażerom przekazywanie 5 zł z każdego przejazdu na cele charytatywne.
Źródło: ISBnews