Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Od 24 lutego do 20 kwietnia br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 2895 pociągów, w tym 2450 pociągów stałego kursowania i 445 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 20 kwietnia br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 623,4 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 456 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 167,3 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 20 kwietnia br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechały 1403 pociągi z uchodźcami, w tym 1168 pociągów stałego kursowania i 235 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 465 tys. osób.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1 393,2 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
Związek Banków Polskich przygotował kompendium najistotniejszych informacji dla uchodźców z Ukrainy. Znajdują się w nim praktyczne wskazówki dotyczące pobytu w Polsce – od kwestii związanych z legalizacją pobytu i uzyskaniem numeru PESEL, poprzez zakładanie konta bankowego i profilu zaufanego – po możliwe do uzyskania świadczenia, informacje dot. edukacji dla dzieci, pracy i rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Poradnik ma na celu uporządkowanie informacji i ułatwienie rozpoczęcia pobytu uchodźcom z Ukrainy. Wśród zagadnień, które zostały w nim omówione znalazły się m.in. kwestie możliwości wjazdu na terytorium Polski, legalizacji pobytu, uzyskania numeru PESEL, założenia konta w banku czy profilu zaufanego. Publikacja stanowi kompendium aktualnych przepisów, które uchwalono, żeby pomóc uchodźcom z Ukrainy w tej trudnej sytuacji.
Według najnowszych danych Straży Granicznej, od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji na Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,657 miliona uchodźców. Jest wielce prawdopodobne, że liczba osób uciekających przed wojną jeszcze wzrośnie. Polacy otworzyli dla uchodźców swoje serca i drzwi swoich domów, a polska administracja otworzyła przed Ukraińcami możliwości pracy, edukacji, świadczeń zdrowotnych i społecznych. Swoją cegiełkę dołożył także sektor bankowy – oferując szereg czasowo bezpłatnych usług i ułatwień.
W naszym przewodniku dla uchodźców z Ukrainy staramy się uporządkować wiele informacji z różnych źródeł, które mogą pomóc obywatelom Ukrainy w tym trudnym dla wszystkich czasie. Chcieliśmy przede wszystkim ułatwić im orientację w nowej dla nich przestrzeni społeczno-administracyjnej, powtórzyć i podkreślić szereg istotnych informacji wraz z podaniem ich źródeł, bo naszym zdaniem, w czasie realnego zagrożenia dezinformacją, ZBP dbający o rzetelne informowanie i bezpieczeństwo w obrocie finansowym może pomóc w zachowaniu czystości przekazu w przestrzeni medialnej i publicznej – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Część przewodnika poświęcono kwestii zakładaniu konta w banku. To bardzo istotny element funkcjonowania w dzisiejszych realiach społeczno-administracyjnych. Ze względu na możliwość skorzystania ze świadczeń socjalnych i zapowiadanej pomocy z innych źródeł, jak również biorąc pod uwagę fakt, że banki w dużym stopniu świadczą dziś także usługi zaufania, pozwalając na weryfikację tożsamości i oferują możliwość posługiwania się profilem zaufanym, trzeba brać pod uwagę, że wiele osób przyjeżdżających z Ukrainy będzie zakładało rachunki w polskich bankach.
Jak pokazują wyniki zrealizowanego pod koniec marca sondażu firmy badawczej Minds&Roses, publikowanego w 3. numerze magazynu Customer Experience Manager, 41% dorosłych osób przybyłych do Polski z Ukrainy po wybuchu wojny kontaktowało się już z bankami. Celem wizyty w oddziale banku – bo to zdecydowanie najczęściej wykorzystywany kanał kontaktu – było właśnie założenie konta. Niemniej – jak wskazują wyniki badań, duża grupa osób (53%), które nie nawiązały jeszcze relacji z polskimi bankami, nie planuje tego w najbliższym czasie. Główną barierą jest język oraz dość prozaiczna kwestia związana z brakiem wiedzy, jak z konta czy też karty płatniczej mogą skorzystać. Wyzwaniem dla działających w Polsce banków może też być kwestia zaufania – osoby nowo przybyłe jeszcze dobrze nie orientują się w nowych realiach i w naturalny sposób są bardziej powściągliwe niż dotychczasowi rezydenci, co doskonale widać w przypadku deklarowanego poziomu zaufania. Chociaż całkowity poziom zaufania do polskich banków w obu grupach jest zbliżony i wynosi ok. 77%, to wśród Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed wojną, zdecydowane zaufanie do banków deklaruje 40% respondentów, a wśród nowo przybyły odsetek ten wynosi 22%.
Rozumiemy, że potrzeba czasu, aby zasłużyć na głębsze zaufanie do naszych banków ze strony uchodźców z Ukrainy. To także jeden z powodów, dla których chcemy do nich dotrzeć z naszym przewodnikiem – podzielić się wiedzą o usługach bankowych i ich funkcjonalności, zachęcić do wypróbowania oferty i pokazać, że także banki w Polsce przygotowały dla nich wiele ułatwień. Chociaż oferta poszczególnych banków może się nieco różnić, znalazły się wśród nich m.in. czasowo bezpłatne prowadzenie konta, brak prowizji przy wypłatach gotówki z bankomatów czy przelewach na ukraińskie konta, uproszczenie procedur. Wiele banków posiada już ukraińską wersję strony internetowej i infolinię oraz dostosowuje procesy on-boardingu do potrzeb i możliwości klientów z Ukrainy. Oprócz tego, to także dobry moment, żeby powiedzieć kilka słów o zasadach cyberbezpieczeństwa i co zrobić, gdyby klienci z Ukrainy stracili kartę płatniczą lub dokumenty – dodaje Przemysław Barbrich, szef zespołu komunikacji i PR w ZBP.
Dlatego również Związek Banków Polskich stworzył ukraińskojęzyczną wersję strony zastrzegam.pl oraz dostosował w wersji ukraińskiej telefoniczny serwis Zastrzegania Kart bankowych dostępny pod numerem (+48) 828-828-828.
Prawno-bankowy przewodnik dla uchodźców z Ukrainy został przygotowany we współpracy z kancelarią prawną PCS Paruch Chruściel Schiffter / Littler Global.
Szkoła Podstawowa nr 53 na warszawskich Bielanach w soboty otwiera się dla chętnych uchodźców z Ukrainy, którzy chcą się uczyć języka polskiego. Pomysłodawczynią i nauczycielką jest Renata Niezabitowska – Gerard, która na co dzień pracuje w Orange, gdzie odpowiada głównie za dekodery TV, czytamy na blogu Orange Polska.
– Pomagałam, jako wolontariuszka na dworcu. Wtedy zobaczyłam starszego, zagubionego Ukraińca. Nie znał ani jednego słowa po polsku. Nie miał gdzie pójść i co ze sobą zrobić, a co więcej nie potrafił tego wyartykułować. Nikt go nie rozumiał. Pomyślałam, że można pomóc, dając narzędzie do komunikacji w nowym środowisku – podstawy języka polskiego. Mam doświadczenie w nauce polskiego obcokrajowców, więc długo się nie zastanawiałam – wspomina.
Jeszcze w czasach studenckich Renata zaczęła pracować w Instytucie Kształcenia Obcokrajowców ucząc polskiego m.in. Amerykanów, Szwedów czy Francuzów. Głównie ekspatów, którzy przyjeżdżali pracować w firmach albo robili własne interesy. Dlatego nie było stresu na pierwszej lekcji, choć każda lekcja mimo dokładnego scenariusza to pewna niewiadoma.
– Nie trzeba znać ukraińskiego, aby uczyć. Nasze języki są podobne. Czasami pomaga rosyjski. Pamiętam go ze szkoły, a dla naszych gości często jest podstawowym językiem, którym posługują się w domu – przekonuje. – Nie da się nauczyć polskiego w 3 miesiące, ale podstawy można złapać. Na pewno pomogą w codziennym życiu.
Lekcje zaczęły się od alfabetu, bo niektórzy znali tylko cyrylicę. Za grant od Fundacji Orange kupiła podręczniki i materiały do nauki. – Cudem udało się dostać „Język polski w 4 tygodnie dla Ukraińców”. Popyt był ogromny. Nic dziwnego – mówi.
Na lekcje przychodzą głównie kobiety. Ich dzieci są wtedy pod opieką znajomych Renaty, bawią się w sali obok. – Dzięki temu dorośli mogą skupić się na nauce. Odgrywamy scenki, wymyślamy dialogi i uczymy się przydatnych zwrotów. Jak to z językiem bywa, zdarzają się śmieszne sytuacje. Kto wie, że warzywa to po ukraińsku owoce – pyta. – Unikamy rozmów o wojnie i rodzinie. Pamiętam ćwiczenie, gdzie zaczynaliśmy zdanie od „Chciałbym/ chciałabym …”, które trzeba było rozwinąć. Słyszałam jedną odpowiedź: „wrócić do Ukrainy”. Takie momenty ściskają za gardło.
Lekcje trwają 2 godziny i są bezpłatne. Plan jest rozpisany do końca czerwca. To łącznie 30 godzin nauki. Ostatnie zajęcia mają być w Zamku Królewskim. Tam pracuje jako ochroniarka jedna z uczących się polskiego Ukrainka. Jeszcze nie wiadomo jak to zorganizować, ale pomysł jest. – Najbardziej cieszę się gdy dostaję informację, że ktoś z uczących się nie będzie już chodził na zajęcia, bo wyjeżdża w miejsce, które będzie dla niego lepsze – kończy wolontariuszka. Spotkanie z Renatą Niezabitowską – Gerard jest kolejnym odcinkiem cyklu, w którym przybliżamy wolontariuszki i wolontariuszy Orange Polska zaangażowanych w pomoc dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Prawie 1 000 pracowników wspiera ponad 130 różnych inicjatyw, między innymi dzięki grantom ufundowanym przez Fundację Orange. Dodatkowo Fundacja Orange ufundowała 75 grantów dla pracowników goszczących w swoich domach uchodźców z Ukrainy.
Fundacja Avalon w ramach Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami umożliwia skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji. Zajęcia prowadzone są przez zespół doświadczonych specjalistów Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active.
Fundacja Avalon umożliwia skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji. Uchodźcy mogą korzystać ze wsparcia fizjoterapeutów stacjonarnie w Warszawie, czyli w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active, a z części zajęć również online, poprzez platformę Zoom. Dzięki wsparciu wolontariuszy, Fundacja zapewnia wsparcie językowe w obsłudze pacjentów ukraińskojęzycznych. Bez obawy można się zgłaszać i dołączyć do zajęć.
„W dobie pandemii wprowadziliśmy zajęcia online do terapii. To rozwiązanie ma świetne zastosowanie również teraz. Uchodźcy z niepełnosprawnościami trafiają do różnych miejsc w Polsce i często pozostają bez odpowiedniego wsparcia terapeutycznego. Udział w zajęciach sportowych dostosowywanych do terapeutycznych potrzeb jest rozwiązaniem, które pozwala zachować aktywność i utrzymać sprawność na odpowiednim poziomie. Pozwala również zapobiegać regresowi w obszarze sprawności, co jest szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami” – powiedziała Katarzyna Milczarek, kierowniczka Avalon Active
Osoby chcące skorzystać z tej możliwości prosimy o kontakt mailowy pod adresem: pomocukrainie@fundacjaavalon.pl. Następnie pacjent zostanie umówiony na pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą Avalon Active w formie konsultacji stacjonarnej w Fundacji lub zdalnie poprzez platformę Zoom. Rehabilitant wraz z pacjentem określa podczas spotkania cel, jaki chce osiągnąć dzięki rehabilitacji. Kontakt jeden-na-jeden i indywidualne podejście są kluczowym elementem terapii prowadzonej w Fundacji Avalon.
Źródło: ISBnews