Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Od 24 lutego do 25 kwietnia br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 3123 pociągi, w tym 2672 pociągów stałego kursowania i 451 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 25 kwietnia br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 683 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 514 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 168 tys. pociągami specjalnymi.
Do 25 kwietnia br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało 1 548 pociągów z uchodźcami, w tym 1 304 pociągów stałego kursowania i 244 pociągi specjalne, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 512 tys. osób.
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1471,8 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
Fundacja Avalon umożliwiła uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym dołączenie do grona podopiecznych i założenie subkonta, na którym można gromadzić darowizny oraz wpłaty z 1% podatku. Więcej informacji można znaleźć na stronie pomocukrainie.fundacjaavalon.pl
Środki pozyskane przy pomocy tego narzędzia będą wypłacane w formie dofinansowań do kosztów leczenia, rehabilitacji ale także transportu czy życia codziennego – standardowo po uprzednim zweryfikowaniu przez pracowników organizacji. Szeroki wachlarz refundacji wynika z holistycznego podejścia do potrzeb i problemów osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych. Sposób pozyskania środków i ich wypłacania jest szybki i możliwie najprostszy. Środki wypłacane są w najkrótszym możliwym czasie na podstawie wniosku o dofinansowanie, do którego wystarczy dołączyć oryginały dokumentów potwierdzających wydatki.
Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), zrzeszający ponad 220 największych firm, uruchomił platformę „ABSL for Ukraine” z myślą o potencjalnych pracownikach z Ukrainy. Obecnie, firmy biorące udział w projekcie oferują pracę w ponad 60 miejscach w Polsce. Wśród wymagań znajduje się znajomość języka angielskiego na poziomie B2, nie zawsze jest natomiast wymagane konkretne doświadczenie.
„ABSL for Ukraine” to platforma, która m. in. gromadzi w jednym miejscu aktualne oferty pracy i staży w firmach z sektora nowoczesnych usług biznesowych, skierowana do studentów, osób bez doświadczenia z komunikatywną znajomością języka angielskiego oraz osób z doświadczeniem zawodowym w obszarze IT, finansów, rachunkowości, logistyki, zarządzania zasobami ludzkimi oraz badawczo-rozwojowym. Dostępne są oferty pracy w trybie zdalnym, hybrydowym lub stacjonarnym w większości dużych miast Polski. Potencjalni kandydaci znajdą również na platformie informacje o programach wsparcia rekrutacyjnego, podnoszenia kwalifikacji i możliwości przekwalifikowania. Pracodawcy natomiast znajdą na niej praktyczne informacje o tym, w jaki sposób zatrudnić w swoich organizacjach uchodźców z Ukrainy.
Anna Berczyńska, wiceprezes ds. talentów w ABSL: – Sektor usług dla biznesu, podobnie jak i inne branże, stanął przed wyzwaniem związanym z integracją zawodową osób z Ukrainy, które trafiły do Polski z powodu wojny. Wierzymy, że dzięki wspólnej inicjatywie „ABSL for Ukraine” wielu obywateli i obywatelek Ukrainy będzie mogło rozpocząć w naszym kraju satysfakcjonującą ścieżkę zawodową – często tożsamą lub bliską tej, którą musieli porzucić w swojej ojczyźnie. Istotnym elementem naszego programu jest wsparcie w zakresie podnoszenia kwalifikacji lub przekwalifikowania do pracy w sektorze. Firmy uzyskają dostęp do nowej grupy potencjalnych pracowników adresując tym samym wyzwanie związane z ograniczoną pulą talentów.
„ABSL for Ukraine” to efekt współpracy społeczności ABSL. Dzięki zaangażowaniu firm członkowskich na platformie codziennie pojawiają się nowe, ogólnodostępne oferty pracy w kolejnych firmach i miastach. Partnerem merytorycznym w kwestii wsparcia administracyjno-prawnego dla obywateli z Ukrainy poszukujących pracy a także dla pracodawców jest firma konsultingowa CRIDO.
Źródło: ISBnews