Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W Warszawie działalność rozpoczęło Centrum Doradztwa Biznesowego dla Ukraińców Diia.Business. Już od pierwszych dni funkcjonowania ośrodka każdy obywatel Ukrainy przebywający w Polsce będzie mógł skorzystać z bezpłatnych profesjonalnych konsultacji w zakresie m.in. zatrudnienia na terytorium Polski. Diia.Business zostało uruchomione przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa we współpracy z firmą Mastercard.
Od początku wojny w Ukrainie odczuwamy bardzo duże wsparcie ze strony Polaków we wszystkich obszarach – dyplomatycznym, wojskowym, humanitarnym, ekonomicznym i cyfrowym. Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców i stała się pierwszym krajem UE, który przyjął cyfrowe dokumenty w aplikacji Diia podczas przekraczania granic. A dziś symbolicznie otworzyliśmy pierwsze zagraniczne Centrum Diia.Business w Warszawie. Będzie ono działało nie tylko w standardowym formacie konsultacji dla przedsiębiorców. Wszyscy Ukraińcy, którzy są dziś w Polsce i potrzebują pracy, mieszkania lub pomocy w załatwieniu formalności, będą mogli do niego przyjść – mówił podczas otwarcia Centrum, Mychajło Fedorow, Wicepremier – Minister ds. Transformacji Cyfrowej Ukrainy, powiedział
Diia.Business to projekt promujący przedsiębiorczość i eksport, zainicjowany przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy. Projekt składa się z dwóch komponentów: portalu online oraz sieci centrów wsparcia dla przedsiębiorców.
„Cieszę się, że otwieramy dziś centrum pomocy dla przedsiębiorców z Ukrainy, czyli oddział Diia.Business w Warszawie. Jest to możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Eksportu Ukrainy oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Chciałbym podziękować PAIH za przyłączenie się do projektu i udostępnienie przestrzeni niezbędnej do realizacji zadań centrum. Wierzę, że Diia.Business przyczyni się do powstania i realizacji wielu potrzebnych i ciekawych projektów w Polsce” – powiedziała Olga Semeniuk, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Dzięki rozpoczęciu działalności ośrodka, obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z bezpłatnych, profesjonalnych konsultacji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz zamieszkania, zakwaterowania i zatrudnienia w Polsce. Centrum Diia.Business w Warszawie zapewni m.in. doradztwo w zakresie uzyskania statusu uchodźcy udzieli informacji na temat kontaktów w sytuacjach kryzysowych.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Od 24 lutego do 17 maja br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 4117 pociągów, w tym 3642 pociągi stałego kursowania i 475 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 17 maja br., ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono prawie 943 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 771 tys. pociągami stałego kursowania i 171,3 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Obserwujemy zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 17 maja br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało 2171 pociągów z uchodźcami, w tym 1900 pociągów stałego kursowania i 271 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie prawie 706 tys. osób.
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1910,5 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
Lidl Polska już od pierwszych dni konfliktu aktywnie wspiera obywateli Ukrainy na wielu polach: przekazując produkty czy organizując zbiórki w sklepach. Sieć rozpoczęła również dodatkowe rekrutacje i publikuje ogłoszenia o pracę w języku ukraińskim. Kolejnym krokiem jest udostępnienie aplikacji Lidl Plus na urządzenia, których dotychczas obywatele Ukrainy używali w swoim kraju. Pozwoli to na znaczne oszczędności podczas codziennych zakupów.
Według danych Straży Granicznej od 24 lutego br. granicę Polski z Ukrainą przekroczyło ponad 3 miliony uchodźców. Duża część z nich została w naszym kraju w oczekiwaniu na zakończenie konfliktu i bezpieczny powrót. To zaś oznacza, że każdego dnia troszczą się o swoje rodziny, podejmując pracę i robiąc codzienne zakupy. Wiedząc, jak obecnie ważne są oszczędności dla każdego z klientów, sieć Lidl postanowiła udostępnić aplikację Lidl Plus w ukraińskich wersjach Appstore, Google Play i Huawei AppGallery. To pozwoli na używanie aplikacji w urządzeniach kupionych w Ukrainie, bez potrzeby manualnej zmiany regionu w telefonie.
Aplikacja Lidl Plus to wygodne narzędzie dla każdego klienta sieci, dzięki któremu ma on dostęp do gazetek inajświeższych ofert Lidla. Dzięki e-paragonom, zarządzanie domowym budżetem staje się dużo łatwiejsze – aplikacja daje możliwość zbierania i wglądu do paragonów, dzięki czemu klient widzi, co najczęściej kupuje i może lepiej kontrolować wydatki. Co jednak najważniejsze, bazując na preferencjach, użytkownicy aplikacji otrzymują oferty i kupony przygotowane tak, by wpisywały się w ich potrzeby iupodobania. Firma przygotowała w aplikacji również dodatkowy bonus w postaci zdrapki. Każde zakupy z aplikacją Lidl Plus to dodatkowa wygrana. Wystarczy zdrapać zdrapkę i sprawdzić wygraną.
Źródło: ISBnews