Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Od 24 lutego do 20 maja br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 4263 pociągi, w tym 3785 pociągów stałego kursowania i 478 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 20 maja br., ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono prawie 971 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 799 tys. pociągami stałego kursowania i 171,6 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Obserwujemy zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 20 maja br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechały 2253 pociągi z uchodźcami, w tym 1978 pociągów stałego kursowania i 275 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie prawie 728 tys. osób.
Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy.
Dotychczas z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity skorzystało 1 971,4 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
W marcu mBank wsparł zbiórkę na rzecz Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i umożliwił klientom łatwe wpłaty na pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną. W tym czasie wpłacili oni na ten cel ponad 10 mln zł! Dziś mBank i Fundacja PCPM dziękują darczyńcom i tłumaczą, na co przeznaczone będą zebrane pieniądze.
W serwisie transakcyjnym banku a także w aplikacji mobilnej pojawiły się rozwiązania ułatwiające przekazanie pieniędzy na Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Aby przekazać darowiznę, wystarczyło skorzystać ze specjalnego skrótu na pulpicie serwisu lub aplikacji. Dzięki współpracy z Paynow – bramką płatniczą z grupy mBanku – datek mógł przekazać każdy, kto kliknął przycisk „Pomagam” na stronie www.mBank.pl/ukraina
W ten sposób w zaledwie dwa miesiące na potrzeby pomocy humanitarnej udzielanej przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wpłynęło ponad 10 mln złotych!
„mBank jest instytucją społecznie wrażliwą. Dzięki szybkiemu i sprawnemu włączeniu do naszych serwisów odpowiedniej funkcji, zebraliśmy na rzecz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej 10 milionów złotych wysiłkiem naszych klientów, w tym także pracowników. Pieniądze te będą służyły Ukraińcom, będą należycie zagospodarowane. Chciałbym serdecznie podziękować naszym klientom za mobilizację i ogromne serca” – Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku
Zebrane fundusze są skrupulatnie rozliczane i trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Fundacja PCPM przeznacza je na: pomoc humanitarną na terenie Ukrainy, pomoc uchodźcom w Polsce, wsparcie dzieci ukraińskich w edukacji, przyszłą odbudowę zniszczonych ukraińskich miast, szkół, szpitali i pozostałej infrastruktury krytycznej.
Fundacja Ukraina – inicjatywy i projekty, w które angażuje się organizacja
1. Zaplanowane na najbliższe dni
– Już dziś 20 maja w Krakowie odbędzie się event dobroczynny „Unity4Ukraine”. Podczas wydarzenia zainicjowanego przez Unity Group i Fundację Ukraina przewidziana jest przestrzeń networkingowa oraz aukcja charytatywna m.in. dzieł ukraińskich i polskich artystów połączona ze zbiórką funduszy na wsparcie działalności Fundacji Ukraina. Zebrane środki zostaną przekazane na działania wspierające aklimatyzację rodzin ukraińskich w Polsce oraz pracę zespołów kryzysowych (dedykowanych m.in. do pomocy humanitarnej). Patronat nad wydarzeniem objęło miasto Kraków oraz Manggha – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej.
2. Realizowane w ostatnich dniach
– 18 maja Fundację Ukraina odwiedzili przedstawiciele organizacji UNICEF. Fundacja spodziewa się nawiązania współpracy w sprawie pomocy ukraińskim dzieciom i ich rodzicom.
– Trwają przygotowania do Targów Pracy dla migrantów (zaplanowane na 4 czerwca).
– Fundacja Ukraina kontynuuje zbiórkę pomocy humanitarnej oraz dalsze przekazanie darów do Ukrainy.
Źródło: ISBnews