Rejestracja dla przedsiębiorców, którzy planują zorganizować szczepienia dla pracowników i ich rodzin w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS) ruszy 4 maja, poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Oferta skierowana jest do firm, w których gotowość szczepień zadeklaruje co najmniej 300 pracowników bądź pracowników i członków ich rodzin.
„Przez ostatnie dni konsultowaliśmy i przygotowywaliśmy ostateczną wersję zasad, na jakich będzie się odbywało [szczepienie] właśnie z pracodawcami. Dzisiaj zawiesimy już oficjalnie na stronach rządowych te zasady, a 4 maja ruszy rejestracja dla przedsiębiorców, którzy chcą się włączyć do tego programu” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.
Na wejście do programu będzie pozwalało zgromadzenie 300 pracowników bądź pracowników i członków ich rodzin, którzy chcą się zaszczepić.
Formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, ma być prosty i krótki. A do włączeniu do programu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
Jak podkreślił Dworczyk, w tej chwili rząd nie jest w stanie precyzyjnie – ze względu na zmniejszenie dostaw szczepionek – zadeklarować dokładnej daty rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy.
„I tutaj bardzo ważna informacja – bo to jest wynik tych obniżonych dostaw – w tej chwili – nie jesteśmy w stanie precyzyjnie powiedzieć, że zaczniemy szczepienia czy nawet pilotaż w zakładach pracy 15, 12 czy 20 maja. Musimy zaczekać, aż się unormuje sytuacja z dostawami do Polski” – powiedział Dworczyk.
„Jesteśmy przekonani, że rozpoczną się w maju” – dodał.
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówił w ub. tygodniu, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) zakłada, iż akcja masowych szczepień w zakładach pracy rozpocznie się około 10 maja. Rozpoczęcie tych szczepień ma zostać poprzedzone pilotażem w ośmiu przedsiębiorstwach (czterech spółkach SP i czterech przedsiębiorstwach prywatnych).
Informował, że rząd uwzględnił niemal wszystkie postulaty pracodawców, oprócz tego dotyczącego możliwości wyboru szczepionki. Szczepienia w zakładach będą finansowane na identycznych zasadach, jak powszechne. Firmy będą ponosić koszty organizacyjne punktów szczepień, natomiast koszty szczepionek i koszty procesu szczepienia będą finansowane przez państwo.
Źródło: ISBnews