Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie działań wspierających zrównoważoną mobilność miejską w miastach Polski Wschodniej, które liczą poniżej 100 tys. mieszkańców, podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Budżet naboru to 440 mln zł.
„W programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej o środki na inwestycje mogą starać się nie tylko stolice województw Polski Wschodniej, ale również miasta średnie, m.in. takie jak Chełm, Zamość czy Łomża” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.
Wsparciem zostaną objęte projekty kompleksowo rozwiązujące kwestie przemieszczania się w danej części aglomeracji, polegające m.in. na:
- zakupie bezemisyjnego taboru,
- budowie, przebudowie i modernizacji infrastruktury na potrzeby transportu zbiorowego i innych aktywnych form mobilności (np. rowerem, pieszo), w tym integracji różnych form transportu w postaci centrów przesiadkowych,
- digitalizacji systemu mobilności (np. ITS, e-bilety, informacja i planowanie podróży powiązane z wdrażaniem integracji taryfowej – wspólny bilet).
Nabór ma charakter konkurencyjny i jest skierowany do miast średnich poniżej 100 tys. mieszkańców, borykających się z problemami społeczno-gospodarczymi z makroregionu Polski Wschodniej: Chełm, Zamość, Biała Podlaska, Łomża, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Ostrowiec Świętokrzyski, Ełk, Ostrołęka, a także do Suwałk i Siedlec – jako miast z subregionów o dużej koncentracji gmin zmarginalizowanych.
Budżet naboru to 440 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych. Nabór przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – Instytucja Pośrednicząca w programie FEPW. Wnioski można składać do 12 grudnia 2023 roku.
Źródło: ISBnews