Główna stopa procentowa (obniżona do 0,1% z 1,5% w marcu br.) jest za niska, należy rozważyć jej podwyżkę, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eugeniusz Gatnar. Według niego, obecny poziom tej stopy uniemożliwia uruchomienie długoterminowych operacji repo, tzw. TLTRO, które mogłyby być szczególnie teraz pomocne.
„Łącznie skuteczność zastosowanych w okresie pandemii instrumentów polityki pieniężnej oceniam dobrze, ale moim zdaniem główna stopa procentowa jest za niska. Na obecnym poziomie uniemożliwia ona uruchomienie długoterminowych operacji repo, tzw. TLTRO, które mogłyby być szczególnie teraz pomocne. Te operacje miałyby sens, gdyby ich oprocentowanie było niższe od stopy referencyjnej, ale ona wynosi obecnie 0,1” – powiedział Gatnar w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.
„Dlatego moim zdaniem należy rozważyć jej podwyżkę, bo trudno znaleźć jakiekolwiek pozytywne skutki utrzymywania jej na tym poziomie, pomijając spadek rentowności obligacji skarbowych” – dodał.
Wskazał, że tak niska stopa procentowa osłabia sektor bankowy. Przypomniał, że dane Komisji Nadzoru Finansowego KNF pokazują, że na koniec maja 16 banków – w tym sześć spółdzielczych – miało stratę. Zwrócił też uwagę, że 60% kredytów hipotecznych jest w rękach 20% najzamożniejszych Polaków, którzy „raczej nie odczują, a być może nawet nie zauważą” spadku kosztów obsługi kredytów wynikającego z obniżek stóp procentowych.
„Pomysł, aby wprowadzić 'polskie TLTRO’, podoba się coraz większej liczbie członków RPP. Moim zdaniem to byłoby rozwiązanie lepsze niż modyfikowanie kredytu wekslowego, który NBP może udostępniać od 2008 r. Także wtedy ten instrument nie był popularny” – wskazał także Gatnar.
Według niego, byłby to program podobny do tego, który realizuje Europejski Bank Centralny.
„W ramach TLTRO banki komercyjne mogłyby pożyczać z NBP środki po niższej stopie niż referencyjna. Inaczej niż w strefie euro, pożyczki NBP byłyby jednak udzielane pod zastaw, byłyby zabezpieczone. To zapewniałoby im zgodność z prawem” – tłumaczył członek RPP.
Źródło: ISBnews