Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przyjęła na listopadowym posiedzeniu opinię do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok, w której oceniła, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) będzie w tym i przyszłym roku wyższy niż zakłada rząd, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński. Podkreślił, że zacieśniająca polityka fiskalna umożliwiłaby szybsze przystąpienie do obniżania stóp procentowych.
„Na listopadowym posiedzeniu przyjęliśmy opinię Rady do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Na podstawie szacunku w NBP oceniamy, że deficyt sektora finansów publicznych zarówno w tym, jak i w przyszłym roku może być nawet wyższy niż prognozuje rząd. Co więcej, w przyszłym roku wedle obecnych prognoz, w tym rządowych, zmniejszy się on jedynie w niewielkim stopniu. Pozostanie na bardzo wysokim poziomie – bardzo, bardzo wysokim” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
Tymczasem wyraźne zmniejszenie deficytu sprzyjałoby w szczególności ograniczeniu presji inflacyjnej. Byłoby to oczywiście też pożądane z punktu widzenia wysokiego poziomu nierównowagi fiskalnej oraz objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu, dodał.
„Gdyby nastąpiło zmniejszenie deficytu i zacieśniająca polityka fiskalna miałaby miejsce, moglibyśmy szybciej przystąpić do luzowania polityki pieniężnej i obniżania stóp. Jeśli tego nie ma, a wprost przeciwnie – to przesuwa w czasie początek decyzji o podjęciu cyklu obniżek stóp procentowych” – dodał szef banku centralnego.
W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano deficyt general government na poziomie 5,7% PKB w 2024 r. i 5,5% PKB w 2025 r.
Źródło: ISBnews