Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 15 września ub.r. złożono wniosek o zmianę celu inflacyjnego na 2% +/- 1 pkt proc. z obecnych 2,5% +/- 1 pkt proc. oraz wniosek o poszerzenie symetrycznego przedziału odchyleń wokół obecnego celu inflacyjnego do +/- 2 pkt proc., podał Narodowy Bank Polski w „Raporcie o inflacji”.
Za wnioskiem „o zmianę celu inflacyjnego NBP z 2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości +/- 1 pkt proc. na 2% z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości +/- 1 pkt proc.” głosował K. Zubelewicz. Pozostali członkowie Rady głosowali przeciw (J. Kropiwnicki był nieobecny), podano w raporcie.
Za wnioskiem „o poszerzenie symetrycznego przedziału odchyleń wokół celu inflacyjnego 2,5% z +/- 1 pkt proc. do +/- 2 pkt proc.” głosował E. Łon. Pozostali członkowie Rady głosowali przeciw (J. Kropiwnicki był nieobecny).
Także 15 września RPP przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia założeń polityki pieniężnej na rok 2021. Przeciwko jej przyjęciu głosował K. Zubelewicz. Pozostali członkowie Rady głosowali za (J. Kropiwnicki był nieobecny).
RPP podtrzymała w „Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021” średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5% z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Jak napisała, podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.
Źródło: ISBnews