Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1%, podał bank centralny. Rada w komunikacie wskazała, że utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Biorąc to pod uwagę, Rada zdecydowała o ponownym obniżeniu stóp procentowych.
„Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm. W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii. Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz – poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców – oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego” – czytamy w komunikacie.
W ocenie RPP, skala oczekiwanego ożywienia aktywności gospodarczej w obliczu pandemii może być natomiast ograniczana przez niepewność dotyczącą jej skutków, niższe dochody oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych.
W komunikacie zaznaczono, że bank centralny będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, a także oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.
„Niższa aktywność gospodarcza na świecie, w tym w Polsce, wraz z niższymi cenami surowców na rynkach międzynarodowych będą oddziaływały w kierunku dalszego obniżenia inflacji” – podano także.
RPP obniżyła dziś stopy procentowe o 40 pb do 0,10% z 0,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej.
Analitycy oczekiwali utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach.
Stopa lombardowa wynosić będzie od 29 maja 0,50% (wobec 1% dotychczas), stopa depozytowa – 0,0% (bez zmian), a stopa redyskonta weksli – 0,11% (wobec odpowiednio 0,55%), stopa dyskontowa weksli – 0,12% (wobec odpowiednio 0,60%) w skali rocznej.
8 kwietnia br. RPP obniżyła po raz drugi poziom stóp procentowych w 2020 roku. Podjęte przez bank centralny działania mają na celu poluzowanie warunków finansowych w gospodarce i ograniczenie negatywnych konsekwencji gospodarczych pandemii, wspierając tym samym utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej.
Źródło: ISBnews