Rządowi zależy, by Sejm przyjął nowelizację ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zmieniającą tzw. zasadę 10H, ale pojawiają się jeszcze wątpliwości co do finalnych rozwiązań poszczególnych przepisów, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.
Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który rząd przyjął na początku lipca br. zakłada, że nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w minimalnej odległości 500 metrów od zabudowy.
„Polski rząd faktycznie przyjął taki projekt ustawy, nam zależy na tym, żeby w jakiś sposób nieco zwiększyć możliwości związane ze stawianiem wiatraków, ze zwiększeniem tego źródła energii odnawialnej, natomiast pojawiają się pewnego rodzaju wątpliwości dotyczące odległości, jaka miałaby być między poszczególnymi elementami infrastruktury, w szczególności infrastruktury mieszkalnej w zakresie budowania tego typu obiektów” – powiedział Muller podczas konferencji prasowej.
Projekt trafił do Sejmu i został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych.
„Ten projekt jest w Sejmie. Z tego, co wiem, ma być procedowany w najbliższych tygodniach, natomiast wiem, że pojawiają się jeszcze wątpliwości co do finalnych rozwiązań poszczególnych przepisów” – dodał.
Dopytywany o termin procedowania, stwierdził: „Dokładnie kiedy na posiedzeniu Sejmu będzie w tej chwili […] nie odpowiem, ale mogę powiedzieć tyle, że polskiemu rządowi zależy, aby ten projekt został przyjęty”.
Projekt nowelizacji zakłada, że nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w minimalnej odległości 500 metrów od zabudowy. nowe zasady mają dotyczyć nie tylko nowych terenów, ale także i tych, gdzie elektrownie wiatrowe są już obecnie.
Obowiązek zachowania odległości pozostawiono w projektowanych przepisach w przypadku parków narodowych (10H) i rezerwatów przyrody (500 metrów). Gminy, w których już zostały zlokalizowane elektrownie wiatrowe, mogłyby lokować w jej otoczeniu budynki mieszkalne w pobliżu elektrowni wiatrowej pod warunkiem spełnienia minimalnej odległości 500 metrów lub większej, wynikającej z przyjętych stref ochronnych w MPZP (bez konieczności zachowywania odległości obliczonej zgodnie z zasadą 10H).
Źródło: ISBnews