Rząd chce powołać pełnomocnika ds. innowacyjności w projektach europejskich, którego zadaniem byłoby wspieranie innowacyjności w realizacji programów współfinansowanych ze środków europejskich w latach 2022-2027, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Rozporządzenie w tej sprawie rząd chce przyjąć w II kw.
„Potrzeba ustanowenia pełnomocnika rządu do spraw innowacyjności w projektach europejskich, zwanego dalej 'pełnomocnikiem’, usytuowanego w strukturze Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, ma na celu wspieranie innowacyjności w ramach realizacji programów i projektów finansowanych w nowej perspektywie finansowej UE (perspektywa 2021-2027) oraz w ramach realizacji Krajowego Planu Odbudowy” – czytamy w wykazie.
Projekt rozporządzenia przewiduje ustanowienie pełnomocnika, którym będzie sekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
Do zadań pełnomocnika będzie należeć:
– analiza obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań w zakresie innowacyjności w ramach realizacji programów, projektów i przedsięwzięć finansowanych z udziałem środków europejskich;
– identyfikacja problemów i ryzyk dla innowacyjności w ramach realizacji programów, projektów i przedsięwzięć, o których mowa w pkt 1;
– podejmowanie działań mających na celu promowanie innowacyjności;
– rozwijanie współpracy z partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie upowszechniania innowacyjności, wymieniono.
Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, będzie mógł współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa oraz organizacjami pozarządowymi, a także po uprzednim uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, w zakresie powierzonych mu zadań, będzie mógł powoływać zespoły eksperckie i doradcze oraz zlecać przeprowadzanie ekspertyz, podano także.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną oraz kancelaryjno-biurową pełnomocnika będzie zapewniał urząd obsługujący ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego, a wydatki związane z działalnością pełnomocnika będą pokrywane z budżetu państwa, którego dysponentem jest ten minister.
Źródło: ISBnews