Rząd planuje przyjęcie projektu, zakładającego uregulowanie funkcjonowania firm windykacyjnych, ram prawnych dla ich działalności oraz uregulowań dotyczących statusu oraz praw i obowiązków osób prowadzących windykację, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przyjęcie projektu ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora planowane jest na IV kw.
„Założeniem projektowanej ustawy jest, że wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie windykacji jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i wymaga uzyskania zezwolenia, i wpisu do odpowiedniego rejestru. Działalność windykacyjna będzie mogła być prowadzona wyłącznie przez określoną kategorię podmiotów po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw gospodarki i wpisie do prowadzonego przez niego Centralnego Rejestru Przedsiębiorstw Windykacyjnych i Windykatorów” – czytamy w wykazie.
Windykatorem będzie mogła być jedynie osoba zatrudniona w przedsiębiorstwie windykacyjnym, posiadająca licencję i wpisana do rejestru.
Wszystkie dokumenty i pisma sporządzane w związku z działalnością windykacyjną będą musiały zawierać oznaczenie przedsiębiorstwa windykacyjnego, w tym jego adres; wskazanie numeru w Rejestrze Przedsiębiorstw Windykacyjnych i Windykatorów oraz numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym; imiona i nazwiska osób upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorstwa.
Zgodnie z projektem, windykator będzie miał obowiązek ma obowiązek prowadzenia akt windykacyjnych, w tym sporządzania noty windykacyjnej oraz ewidencjonowania prowadzonych windykacji w formie na bieżąco aktualizowanej listy windykacji. Nota windykacyjna będzie częścią akt windykacyjnych, które przedsiębiorstwo windykacyjne będzie miało obowiązek prowadzić oddzielnie dla każdej osoby zobowiązanej.
Akta windykacyjne mają być wydawane niezwłocznie na każde żądanie sądu, prokuratora oraz organów nadzoru.
Projekt ma regulować także zasady prowadzenia w toku windykacji postępowania reklamacyjnego. Po wyczerpaniu trybu reklamacyjnego możliwe będzie wniesienie zastrzeżeń do organu nadzoru. Środek zaskarżenia będzie mógł być złożony w dowolnej formie. Stosowane formularze mają być jedynie udogodnieniem i jedną z możliwych form ich wniesienia.
Nadzór nad działalnością przedsiębiorstw windykacyjnych oraz windykatorów ma sprawować minister właściwy ds. gospodarki. Minister ten ma wydawać, odmawiać wydania oraz cofać zezwolenia na działalność przedsiębiorstw windykacyjnych, właściwy będzie również odnośnie do licencji dla windykatora.
W zakresie określonym ustawą z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym organem nadzoru będzie Komisja Nadzoru Finansowego.
Źródło: ISBnews
Czy trzeba mieć 20 mln zl i można prowadzić windykacje bo takie było założenie w projekcie ustawy ?