Rada Ministrów planuje przyjąć projekt ustawy o bonie senioralnym w III kwartale br., wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
„Wprowadzenie bonu senioralnego:
* Bon senioralny będzie przeznaczony dla osób, które pracują i z tego powodu nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej w codziennym funkcjonowaniu.
* Środkami w ramach bonu senioralnego zarządzać będzie gmina, która zorganizuje opiekę nad osobą starszą w jej miejscu zamieszkania.
* Proponowana miesięczna wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150 zł” – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR).
Bon senioralny ma być w swoim założeniu usługą społeczną o charakterze opiekuńczym, dostosowaną do potrzeb osób w wieku 75 lat lub więcej i z tego względu powinien być realizowany na szczeblu lokalnym – blisko osób, do których jest kierowany, wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych.
Osobą uprawnioną do pozyskania usług w ramach bonu senioralnego na rzecz osoby starszej będzie jej zstępny. Zstępny to osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, która uzyskuje dochody z pracy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, własna działalność gospodarcza, dochody z pracy w rolnictwie).
„Projekt ustawy zakłada, że dochód zstępnego uprawniający do ubiegania się o przyznanie bonu senioralnego nie może być niższy niż wysokość wynagrodzenia minimalnego za pracę oraz nie może przekraczać wysokości:
1) dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa jednoosobowego lub
2) trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa wieloosobowego (bez względu na liczbę osób w rodzinie)” – czytamy dalej.
Wsparcie w ramach bonu nie będzie przysługiwało na usługi o charakterze medycznym, zastrzeżono.
„Miesięczna wartość bonu senioralnego może wynosić maksymalnie 2150 zł, co odpowiada 50% wynagrodzenia minimalnego w II połowie 2024 r. Poprzez bon senioralny rozumie się prawo do skorzystania ze wsparcia w ramach usług o charakterze opiekuńczym w określonej liczbę godzin i zakresie podstawowych czynności dnia codziennego przez gminę. Wartość bonu odpowiadać będzie liczbie godzin przemnożoną przez stawkę za jedną godzinę usług” – napisano także.
Wartość bonu senioralnego, która nie zostanie wykorzystana w danym miesiącu, nie jest dodawana do wartości bonu senioralnego ustalanej na kolejny miesiąc. Bon senioralny nie podlega wymianie na gotówkę czy też inne prawne środki płatnicze lub inne środki wymiany.
„Usługi świadczone w ramach bonu senioralnego będą przyznawane w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego w ramach 4 obszarów, które będą obejmować:
1) podstawowe zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych lub
2) pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, lub
3) podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjnej, lub
4) zapewnienie kontaktów z otoczeniem” – wymieniono dalej.
Organ odpowiedzialny za opracowanie projektu to minister do spraw polityki senioralnej; planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów: III kwartał 2024 r., podsumowano.
Źródło: ISBnews